niedziela, 6 marca 2022

"Ansarullah, ONZ podpisują umowę o wyładowaniu porzuconego tankowca u wybrzeży Jemenu"

 Urzędnik Ansarullah mówi, że popularny jemeński ruch oporu podpisał porozumienie z Organizacją Narodów Zjednoczonych w sprawie opuszczonego tankowca, który grozi poważną katastrofą ekologiczną w pobliżu wybrzeża tego kraju.

Ilhan Omar (D-MN) (L) rozmawia z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (D-CA) podczas wiecu z innymi Demokratami przed głosowaniem nad H.R. 1, czyli ustawą o ludziach, na Wschodnich Schodach Kapitolu USA w dniu 08 marca 2019 r. w Waszyngtonie. (zdjęcie AFP)
Zdjęcie satelitarne uzyskane dzięki uprzejmości Maxar Technologies w dniu 19 lipca 2020 r. pokazuje z bliska widok tankowca FSO Safer 19 czerwca 2020 r. w pobliżu jemeńskiego portu Ras Isa. (Via AFP)

Rozpadający się tankowiec SAFER FSO zawiera około 1,1 miliona baryłek ropy i został zacumowany i pozostawiony bez konserwacji w pobliżu jemeńskiego portu Ras Isa na Morzu Czerwonym od 2015 roku.

45-letni statek, od dawna używany jako pływająca platforma do przechowywania ropy, grozi rozpadem lub eksplozją w katastrofie ekologicznej i humanitarnej.

Normalnie przekazywałby jemeńską ropę do innych tankowców w celu wysyłki, ale wojna prowadzona przez Arabię Saudyjską zatrzymała handel ropą w kraju, zamykając rurociągi i porty.

W poście na swoim koncie na Twitterze w sobotę Mohammed Ali al-Houthi, szef Najwyższego Komitetu Rewolucyjnego Jemenu, ogłosił porozumienie z ONZ w celu zapobieżenia wyciekowi ropy.

"Podpisano protokół ustaleń z Organizacją Narodów Zjednoczonych w sprawie bezpieczniejszego tankowca" - powiedział.

Wcześniej osiągnięto porozumienie w sprawie technicznego zespołu ONZ w celu przeprowadzenia inspekcji statku i przeprowadzenia napraw, ale ostateczne porozumienie w sprawie ustaleń logistycznych nie zostało zrealizowane.

Wcześniej Ansarullah domagał się od ONZ zabezpieczeń, aby móc sprzedawać ropę wydobytą ze starzejącego się statku. Jednak nielegalne sankcje to uniemożliwiły.

Niezależne badania ostrzegają, że wyciek ropy może zniszczyć ekosystemy na Morzu Czerwonym, zamknąć jemeński port Hudajda i narazić miliony ludzi na wysoki poziom zanieczyszczenia.

Arabia Saudyjska rozpoczęła wyniszczającą wojnę przeciwko Jemenowi w marcu 2015 r. we współpracy z wieloma sojusznikami oraz przy wsparciu zbrojeniowym i logistycznym ze strony USA i kilku państw zachodnich.

Celem było przywrócenie do władzy byłego reżimu wspieranego przez Rijad i zmiażdżenie ruchu oporu Ansarullah, który prowadzi sprawy państwowe przy braku skutecznego rządu w Jemenie.

Wojna przestała nieśmiało realizować wszystkie swoje cele, mimo że zabiła dziesiątki tysięcy Jemeńczyków i zamieniła cały Jemen w scenę najgorszego kryzysu humanitarnego na świecie.

Siły jemeńskie nadal rosną w siłę w obliczu dowodzonych przez Arabię Saudyjską najeźdźców, posuwając się w kierunku strategicznych obszarów zajmowanych przez saudyjskich najemników, w tym prowincji Ma'rib, i przeprowadzając kilka rund kontrataków przeciwko Arabii Saudyjskiej i ZEA w ostatnich miesiącach.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.presstv.ir/

Brak komentarzy:

"Orban poniesie „konsekwencje” za zablokowanie sankcji – polski premier Węgierski przywódca zagroził, że utrudni wprowadzenie sankcji UE wobec Rosji, jeśli Ukraina odmówi wznowienia tranzytu gazu"

  Donald Tusk przybywa na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Budapeszcie, Węgry, 7 listopada 2024 r. © Getty Images / Janos Kummer ...