Napięcia między Pekinem a Tokio wkrótce jeszcze wzrosną w związku z powszechnymi doniesieniami, że Stany Zjednoczone i Japonia przygotowały oświadczenie wzywające obie strony do "odstraszania i reagowania" na agresywne działania wojskowe Chin w regionie Indo-Pacyfiku.
Oczekuje się, że oświadczenie zostanie opublikowane, gdy prezydent Joe Biden odwiedzi Tokio, aby spotkać się z premierem Japonii Fumio Kishidą na początku przyszłego tygodnia. Biden pojedzie do Korei Południowej i Japonii od 20 do 24 maja, ogłosił wcześniej Biały Dom.
Co najważniejsze, według Nikkei, "oświadczenie, które zostanie wydane po ich poniedziałkowym spotkaniu w Tokio, wyjaśni również determinację Ameryki do obrony Japonii, jeśli zostanie zaatakowana, w tym bronią nuklearną".
Spotkanie będzie pierwszym spotkaniem Bidena twarzą w twarz z japońskim premierem Kishidą, w kluczowym momencie, że antychińskie stanowisko obu krajów stale rośnie w ostatnich latach.
Kiedy Biden w zeszłym roku spotkał się z ówczesnym premierem Japonii Yoshihide Suga, obaj wydali wspólne oświadczenie wzywające do stabilności w "Cieśninie Tajwańskiej" - co było postrzegane przez Chiny jako prowokacyjne określenie, biorąc pod uwagę, że było to pierwsze wspólne oświadczenie USA i Japonii, które powoływało się na Tajwan od wielu dziesięcioleci.
Przyszłotygodniowa podróż do Azji obejmie Bidena wdrażającego ramy gospodarcze indo-pacyficzne swojej administracji - które są planem przeciwdziałania Chinom gospodarczo.
Przewidując spotkanie w Tokio, chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi ostrzegł w środę Japonię, podkreślając, że współpraca amerykańsko-japońska nie może "zaszkodzić suwerenności, bezpieczeństwu i interesom rozwojowym Chin" - cytowany przez Bloomberga. "Chiny mają nadzieję, że Japonia będzie działać ostrożnie i wyciągnie lekcję z historii" - powiedziało chińskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Na początku tego roku administracja USA zobowiązała się pomóc raczkującemu japońskiemu wojsku i straży przybrzeżnej w obronie spornych wysp Senkanu w przypadku chińskiego ataku. Biden podkreślił wówczas, że wyspy są objęte artykułem V japońsko-amerykańskiego traktatu o bezpieczeństwie, związanym z wzajemną obroną.
Japonia niedawno wyraziła opinię, że chce przenieść swoje wojsko z czysto defensywnej postawy (co zostało przewidziane w konstytucji po II wojnie światowej) do takiej, która będzie w stanie rozpocząć operacje ofensywne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz