wtorek, 5 lipca 2022

"Arabia Saudyjska ogłosi miliardy, aby złagodzić obciążenie inflacją"

 Arabia Saudyjska ogłosiła w poniedziałek, że przekazuje 20 mld riali (5,3 mld USD) bezpośrednio obywatelom w celu złagodzenia skutków inflacji i rosnących cen.

Król Salman bin Abdulaziz Al Saud dekretem królewskim zatwierdził przydział 20 miliardów riali na wsparcie finansowe "w celu ochrony rodzin beneficjentów przed reperkusjami skutków globalnych podwyżek cen", podała Saudyjska Agencja Prasowa (SPA).

Dekret pojawił się w świetle badania przeprowadzonego przez Radę Spraw Gospodarczych, której przewodniczy książę koronny Mohammed bin Salman bin Abdulaziz.

"Wydano dekret królewski zatwierdzający przydział 20 miliardów SR20 jako wsparcie finansowe w celu stawienia czoła reperkusjom rosnących cen na całym świecie" - poinformował SPA.

Około połowa z nich zostanie rozdzielona jako bezpośrednie przelewy pieniężne dla obywateli, z przydziałami na Program Kont Obywatelskich i Program Wsparcia Hodowców Małych Zwierząt.

Dekret królewski zapadł w tym samym dniu, w którym książę Mohammed przewodniczył posiedzeniu Rady Spraw Gospodarczych w pałacu Al-Salam w Dżuddzie.

Książę "podkreślił potrzebę uwzględnienia najbardziej potrzebujących obywateli w obliczu wydarzeń międzynarodowych, które spowodowały wzrost kosztów niektórych podstawowych potrzeb" - podał SPA.

Podobno omówił również potrzebę monitorowania przez ministerstwa rządowe zmian w kwestiach łańcucha dostaw, które wpływają na rynki krajowe i poziom cen w celu zwalczania nieuczciwych praktyk.

Wzrost cen konsumpcyjnych

Najnowszy indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Arabii Saudyjskiej za maj wykazał wzrost o 2,2 procent w porównaniu z majem 2021 r. Było to nieco poniżej kwietniowej stopy inflacji wynoszącej 2,3 procent, według oficjalnych danych (pdf).

Głównym motorem inflacji CPI w maju były wyższe ceny żywności i napojów (wzrost o 4,2 proc.) oraz transportu (wzrost o 4 proc.).

Koszt mięsa był największym czynnikiem wzrostu cen żywności w maju. Żywność i napoje mają stosunkowo duże znaczenie w koszyku konsumenckim dla Saudyjczyków z wagą 18,8 procent.

Wzrosły również koszty transportu, edukacji, hoteli i restauracji. Większość wyższych cen wynikała ze wzrostu kosztów żywności.

Wzrost o 2,1 procent w zakresie dóbr osobistych i usług był głównie spowodowany 17,2-procentowym wzrostem cen wynajmu sal weselnych.

Książę Mohammed powiedział, że istnieje potrzeba monitorowania rynków, dostępności produktów i poziomu cen, a także ochrony uczciwej konkurencji i zwalczania "monopolistycznych praktyk, które wpływają na uzasadnioną konkurencję lub interes konsumenta".

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"Orban poniesie „konsekwencje” za zablokowanie sankcji – polski premier Węgierski przywódca zagroził, że utrudni wprowadzenie sankcji UE wobec Rosji, jeśli Ukraina odmówi wznowienia tranzytu gazu"

  Donald Tusk przybywa na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Budapeszcie, Węgry, 7 listopada 2024 r. © Getty Images / Janos Kummer ...