wtorek, 26 lipca 2022

"Jak rosyjskie zamrożenie gazu ograniczyłoby europejskie PKB"

 AUTOR: TYLER DURDEN

WTOREK, LIP 26, 2022 - 11:45

Po decyzji Putina o ponownym przykręceniu w całej Europie (a zwłaszcza w Niemczech) narastają obawy, że kurek nie zostanie ponownie zakręcony... na dobre.

UE jest gotowa opublikować plany awaryjne mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na gaz na całym kontynencie, który jest w dużej mierze zależny (niektóre bardziej niż inne) od rosyjskiego gazu rurociągowego. Celem byłoby 10-15 procent całkowitego ograniczenia zużycia gazu, według Reutersa. Pozwoliłoby to na zapełnienie magazynów gazu do granic możliwości przed potencjalnym zakończeniem dostaw do Rosji.

Jak opisuje poniżej Katharina Buchholz ze Statistacałkowite odcięcie się od strony rosyjskiej miałoby katastrofalne skutki dla gospodarek europejskich, według MFW.

Infografika: Jak zamrożenie rosyjskiego gazu ograniczyłoby europejskie PKB | Statista •

Więcej infografik znajdziesz w Statista

Dwanaście miesięcy po całkowitym zamrożeniu organizacja szacuje, że niektóre kraje mogą stracić kilka punktów procentowych produkcji PKB.

Niektóre kraje Europy Środkowej – Węgry, Czechy i Słowacja – a także Włochy ucierpiałyby najbardziej. W najgorszym scenariuszu, w którym kontynent nie osiągnie szybkiej integracji LNG, doświadczy wielu problemów dostosowawczych i zdecyduje się chronić prywatne gospodarstwa domowe, a nie tylko przemysł, przed niedoborami gazu, od pięciu do sześciu punktów procentowych może zostać zmniejszona produkcja PKB w tych krajach. Niemcy i Polska poradziłyby sobie nieco lepiej ze stratami od dwóch do trzech punktów procentowych w tym scenariuszu.

Ponieważ gaz ziemny jest szeroko stosowany w Europie do dostarczania ciepła i ciepłej wody w domach prywatnych, napięcia wokół tego, kto powinien mieć pierwszeństwo w przypadku niedoboru gazu w nadchodzącej zimie.

Nawet dla krajów europejskich, które nie używają rosyjskiego gazu, skutki uboczne mogą oznaczać nawet 0,8 proc. ogolony PKB, gdyby jeden z gorszych scenariuszy MFW spotkał kontynent. Obejmuje to Wielką Brytanię, Irlandię, Portugalię, Belgię i Chorwację. Ponieważ coraz więcej krajów próbuje szybko przejść na LNG, problemy z integracją rynku UE mogą również oznaczać straty dla krajów niezależnych. Mogą być mniej więcej takie same w Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz do 2,2 procent w Chorwacji.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...