poniedziałek, 1 sierpnia 2022

"Niemcy ratują swojego głównego importera gazu ziemnego w ramach umowy ratunkowej o wartości 15 mld USD"

  Niemcy zgodziły się na ratowanie firmy energetycznej Uniper za pomocą umowy ratunkowej o wartości 15 miliardów dolarów. Uniper jest największym importerem gazu w Niemczech i mocno ucierpiał z powodu poważnego ograniczenia przepływów gazu ziemnego z rosyjskich gazociągów. Doprowadziło to do gwałtownego wzrostu cen w największej gospodarce Europy.

Zdjęcie: Niemcy ratują swojego głównego importera gazu ziemnego w ramach umowy ratunkowej o wartości 15 mld USD

W ramach pakietu państwo niemieckie uzyska 30-procentowy udział kapitałowy w Uniper. Fiński większościowy właściciel Uniper, Fortum, wydał oświadczenie ogłaszające porozumienie w sprawie pakietu stabilizacyjnego z rządem.

Dyrektor generalny i prezes Fortum Markus Rauramo powiedział: "Żyjemy w bezprecedensowym kryzysie energetycznym, który wymaga solidnych środków. Po intensywnych, ale konstruktywnych negocjacjach znaleźliśmy rozwiązanie, które w akceptowalny sposób odpowiadało interesom wszystkich zaangażowanych stron.

Dodał: "Kierowaliśmy się pilnością i potrzebą ochrony bezpieczeństwa dostaw w Europie w czasie wojny".

Rauramo scharakteryzował te wydarzenia jako "nowe ramy dla europejskich przedsiębiorstw energetycznych" wynikające z poważnego wstrząsu w europejskim systemie energetycznym w świetle nowych realiów geopolitycznych. Powiedział, że potrzebne będą dalsze prace, aby przemysł gazowy był zrównoważony.

Pakiet ratunkowy spowoduje, że udział Fortum w Uniper spadnie z 80 procent do 56 procent. Fortum dodał, że niemiecki rząd udzieli dodatkowego wsparcia, jeśli straty Unipera z powodu gazu przekroczą 9 mld euro.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślił znaczącą rolę, jaką Uniper odegrał w niemieckiej gospodarce w swoim ogłoszeniu umowy, mówiąc, że firma ma "ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego naszego kraju, dla dostaw energii dla poszczególnych obywateli, ale także dla wielu firm".

Europa wyciąga ciężkie wnioski na temat zależności od rosyjskiego gazu

Dostawy gazu z Rosji do Europy spadły od czasu inwazji tego kraju na Ukrainę i późniejszych sankcji, które kraje zachodnie nałożyły na Moskwę. Ponieważ Uniper otrzymał od rosyjskiego giganta gazowego Gazpromu tylko ułamek zakontraktowanych wolumenów gazu, został zmuszony do zakupu gazu po cenach spotowych, które są znacznie wyższe.

Niemcy są uważane za szczególnie narażone na poważny spadek importu rosyjskiego gazu, ponieważ kraj ten od dawna jest uzależniony od gazu z Moskwy do zasilania zarówno niemieckich domów, jak i przemysłu ciężkiego; Rosyjski gaz stanowi ponad połowę długoterminowych kontraktów na dostawy posiadanych przez Uniper.

W europejskim benchmarku dla handlu gazem ziemnym, holenderskim hubie TTF, cena gazu w pierwszym miesiącu dla handlu gazem ziemnym w piątek osiągnęła 164 euro za megawatogodzinę. Ceny wzrosły o ponad 650 procent w ciągu ostatniego roku.

Posunięcie to nastąpiło po ogłoszeniu przez Uniper w zeszłym tygodniu, że już pobiera gaz ze swoich magazynów, co zagraża dostawom potrzebnym do przeprowadzenia Niemiec przez nadchodzącą długą i mroźną zimę. Była to sytuacja nie do utrzymania, a Uniper powiedział wtedy, że potrzebują pomocy w ciągu kilku dni, a nie tygodni.

czerwcu Gazprom zmniejszył dostawy gazu o 60 proc. przez gazociąg Nord Stream 1, który zapewniał bezpośrednie połączenie gazu Moskwy z Niemcami, w związku ze sporem dotyczącym zwrotu turbiny z Kanady do Rosji.

Według badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych, co szósta niemiecka i przemysłowa firma czuje się zmuszona do ograniczenia produkcji ze względu na wysokie ceny energii.

UE zobowiązała się do zmniejszenia zużycia rosyjskiego gazu o 66 procent przed przyszłym rokiem, zanim całkowicie zakończy swoją zależność do 2027 roku. Na początku tego miesiąca przedstawiła awaryjny plan racjonowania gazu, w którym państwa członkowskie mają zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz o 15 procent między sierpniem a marcem przyszłego roku.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...