sobota, 10 czerwca 2023

"Eksport benzyny z Rosji wzrósł w tym roku o 37%!"

 AUTOR: TYLER DURDEN

SOBOTA, 10 CZE 2023 - 03:00 AM

Charles Kennedy z OIlPrice.com

Pomimo zachodnich sankcji rosyjskie koncerny naftowe zwiększyły eksport benzyny o 37 proc. między styczniem a majem w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r., podał w piątek rosyjski dziennik Kommiersant, powołując się na źródła zaznajomione z danymi.

Rosyjskie Ministerstwo Energetyki w zeszłym miesiącu zwróciło się do firm naftowych o zmniejszenie eksportu i zwiększenie podaży na rynku krajowym, według źródeł Kommiersanta.

Po gwałtownym wzroście hurtowych cen benzyny w maju i zaleceniach Ministerstwa Energetyki dla firm naftowych dotyczących ograniczenia eksportu, dzienny eksport benzyny w Rosji w pierwszych sześciu dniach czerwca był czterokrotnie niższy niż pod koniec maja, donosi Kommiersant.

Rosja przestała podawać oficjalne dane o produkcji i eksporcie ropy, ku frustracji swoich partnerów z OPEC+, ponieważ lider grupy, Arabia Saudyjska, podobno chce podnieść ceny ropy do co najmniej 80 USD za baryłkę – szacowana cena progu rentowności dla budżetu na 2023 r.

Rosja przekierowała eksport zarówno ropy naftowej, jak i produktów naftowych po wprowadzeniu przez UE embarga na import rosyjskiej ropy drogą morską. 

UE zakazała importu ropy naftowej na początku grudnia 2022 r. i nałożyła embargo na import paliw z Rosji od 5 lutego 2023 r.

Eksport rosyjskiej benzyny wzrósł w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r., ponieważ Moskwa umieszczała rosnące ilości paliw u afrykańskich klientów po embargu UE na import morski rosyjskich paliw.

 Eksport rosyjskiej benzyny oszacowano na 1,9 mln ton w pierwszym kwartale 2023 r., co oznacza wzrost w porównaniu z 1,3 mln ton eksportowanych w tym samym okresie 2022 r., wynika z danych Refinitiv cytowanych przez Reuters.

Zmiana handlowa w przepływach rosyjskiej ropy jest również korzystna dla bliskowschodnich sojuszników Moskwy w pakcie OPEC+, ponieważ najwięksi producenci ropy z Zatoki Perskiej, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), zgarniają rosyjskie paliwa po obniżonych cenach.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Niemcy nie wyślą rakiet dalekiego zasięgu na Ukrainę – minister obrony Kanclerz Olaf Scholz nadal sprzeciwia się przekazywaniu broni dalekiego zasięgu Taurus, mimo że Joe Biden podobno zezwolił Kijowowi na użycie ATACMS"

  Niemiecki minister obrony Boris Pistorius przemawia w fabryce śmigłowców Airbus w Donauworth w Niemczech 18 listopada 2024 r. © Leonhard S...