piątek, 9 czerwca 2023

"USA i Wielka Brytania rozpoczynają spisek mający na celu wypędzenie Rosji z rynku energii jądrowej Waszyngton i Londyn chcą przewodzić światu w zaawansowanej technologii atomowej"

 USA i Wielka Brytania powołają wspólny komitet do opracowania strategii tworzenia zaawansowanych reaktorów jądrowych do 2030 roku, poinformowali w czwartek prezydent Joe Biden i premier Rishi Sunak. Inicjatywa jest częścią anglo-amerykańskiego partnerstwa gospodarczego. Sunak, który odwiedza Waszyngton, powiedział, że nowe „cywilne partnerstwo nuklearne” ma na celu „wspieranie krytycznego przemysłu czystej energii, naszych ambicji zerowej emisji netto i utrzymanie Rosji z dala od światowego rynku cywilnej energii jądrowej”.

US and UK launch plot to drive Russia out of nuclear energy market

Biały Dom podał więcej szczegółów w komunikacie prasowym na temat Nowej Deklaracji Atlantyckiej. W praktyce partnerstwo będzie obejmowało utworzenie Wspólnej Grupy Działania ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Przystępności Energetycznej (JAG), która „wyznaczy krótkoterminowe priorytety dla wspólnych działań zachęcających do tworzenia nowej infrastruktury i kompleksowych możliwości cyklu paliwowego do 2030 roku na obu kontynentach i znacznie zminimalizować zależność od rosyjskiego paliwa, dostaw i usług”.

Inicjatywa anglo-amerykańska będzie „wspierać i ułatwiać bezpieczne i zrównoważone międzynarodowe rozmieszczenie zaawansowanych, pokojowych technologii jądrowych, w tym małych reaktorów modułowych, zgodnie z najwyższymi standardami nierozprzestrzeniania i zgodnie z limitem 1,5 stopnia Celsjusza w globalnym ocieplenia” – dodał Biały Dom. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Japonia i Francja ogłosiły w kwietniu, że opracują łańcuchy dostaw paliwa jądrowego z wyłączeniem Rosji, co okazało się łatwiejsze do powiedzenia niż do zrobienia. Od zeszłego roku Stany Zjednoczone importowały z Rosji 23% wzbogaconego uranu używanego w komercyjnych reaktorach jądrowych. Amerykańskie wysiłki mające na celu zaprojektowanie małych reaktorów modułowych (SMR) zostały udaremnione przez fakt, że rodzaj paliwa, którego potrzebują – wysokowartościowy uran niskowzbogacony (HALEU) – jest dostępny na rynku tylko za pośrednictwem spółki zależnej Rosatomu.

Paryż nadal kupuje około 150 ton wzbogaconego uranu rocznie z Rosji, co stanowi około 15% całości zużywanej przez firmę EDF. Niemcy lobbowały za sankcjami UE wobec rosyjskiego przemysłu nuklearnego, ale Węgry zapowiedziały, że zawetują takie środki. Elektrownia atomowa Paks, zbudowana we współpracy ze Związkiem Radzieckim, dostarcza ponad połowę energii elektrycznej na Węgrzech. Budapeszt podpisał umowę z Moskwą na rozbudowę obiektu o dwa dodatkowe reaktory. Rosatom odpowiadał za 20 z 53 reaktorów jądrowych budowanych w połowie 2022 r., z czego 17 znajdowało się za granicą. Państwowa spółka energii jądrowej niedawno zakończyła budowę pierwszej elektrowni atomowej Türkiye w Akkuyu. Rosja dostarcza również paliwo do kilku reaktorów w Indiach i Chinach oraz buduje pierwszą w historii elektrownię jądrową w Bangladeszu.


Przetluaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/business/577745-us-uk-russia-nuclear-market/

Brak komentarzy:

"UE nie przetrwa bez Rosji i BRICS – rosyjski senator Konstantin Kosaczow uważa, że ​​blok w zasadzie sam siebie uwięził w swoich sankcjach"

  UE nie przetrwa bez współpracy z Rosją i państwami BRICS, powiedział wiceprzewodniczący Rady Federacji Rosyjskiej Konstantin Kosaczow w wy...