Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski odrzucił obietnicę byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, że natychmiast zakończy konflikt z Rosją, jeśli wróci do Białego Domu, twierdząc, że nie może dotrzymać obietnicy. Rozmawiając z NBC News w wywiadzie opublikowanym w czwartek, Zełenski zrobił krótki objazd, aby odpowiedzieć na ostatnie komentarze Trumpa, który twierdził, że mógłby szybko wynegocjować porozumienie pokojowe między Kijowem a Moskwą.
„Dlaczego nie zrobił tego wcześniej? Był prezydentem, kiedy toczyła się tu wojna” – powiedział Zełenski, odnosząc się do walk, które wybuchły w Donbasie w 2014 roku, krótko po tym, jak ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz został odsunięty od władzy w Kijowie. „Myślę, że nie mógł tego zrobić.
Myślę, że nie ma dziś na świecie ludzi, którzy mogliby po prostu zamienić słowo z [prezydentem Rosji Władimirem] Putinem i zakończyć wojnę”.
Podczas wydarzenia w ratuszu CNN w zeszłym miesiącu Trump oświadczył, że może „rozstrzygnąć tę wojnę w jeden dzień, 24 godziny”, jeśli zostanie wybrany na drugą kadencję w 2024 r.
Dodał, że wkrótce zaplanuje rozmowy z Zełenskim i Putinem po objęciu urzędu. W innym miejscu Trump opisał siebie jako „jedynego kandydata” zdolnego do powstrzymania USA od bezpośredniego konfliktu z Rosją, który ostrzegł, że wywoła kolejną wojnę światową.
Poparcie Waszyngtonu dla Kijowa stało się już przedmiotem kontrowersji podczas kampanii, a Trump i jego główny republikański rywal, gubernator Florydy Ron DeSantis, kwestionują miliardową pomoc wojskową zatwierdzoną w ciągu ostatniego roku.
Tymczasem prezydent Joe Biden i większość Demokratów przyrzekli nadal wspierać Ukrainę „tak długo, jak to będzie konieczne”.
Negocjacje pokojowe między Kijowem a Moskwą załamały się w kwietniu 2022 roku po tym, jak Ukraina oskarżyła rosyjskie wojsko o popełnienie okrucieństw na kilku przedmieściach Kijowa.
Rosja wielokrotnie zaprzeczała tym zarzutom.
W październiku ubiegłego roku, po wchłonięciu przez Moskwę czterech ukraińskich regionów w wyniku referendów, Zełenski podpisał dekret, w którym nakreślono „niemożliwość” prowadzenia negocjacji z Putinem.
Kreml utrzymuje, że co do zasady jest otwarty na negocjacje pokojowe, o ile Kijów zrzeknie się roszczeń do nowo przyłączonych do Rosji terytoriów i zgodzi się na jego warunki, w tym zobowiązanie do pozostania poza NATO jako państwo neutralne.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/578114-zelensky-trump-peace-ukraine/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz