Jeden z czołowych niemieckich kontrahentów w dziedzinie obronności, Rheinmetall, ma w nadchodzących miesiącach dostarczyć Ukrainie najnowocześniejsze drony rozpoznawcze, donosi gazeta Bild.
System Luna NG ma zasięg kilkuset kilometrów, a jego przyszłe iteracje mają być zdolne do przenoszenia amunicji.
W sobotę Bild poinformował, że dostawy w imieniu państwa niemieckiego miałyby nastąpić do końca roku.
Luna NG (New Generation) to najnowszy system UAV firmy Rheinmetall, który może być używany nie tylko do celów rozpoznawczych, ale także do zapewniania bezprzewodowego dostępu szerokopasmowego 4G oraz do podsłuchiwania lub zakłócania komunikacji.
Według mediów maksymalna wysokość operacyjna drona wynosi 5 km (3,1 mili) i może pokonać setki kilometrów.
System składa się z naziemnej stacji kontroli, wyrzutni katapulty, ciężarówki i kilku UAV.
Bild twierdził, że późniejsze wersje Luna NG będą mogły przenosić amunicję, choć te przeznaczone dla Ukrainy podobno nie będą miały zdolności uderzeniowych.
Takie drony zostaną również zamówione przez niemieckie wojsko, gdy urzędnicy określą zasady użycia tego rodzaju broni, dodano artykuł.
W rozmowie z magazynem Der Spiegel w zeszłym miesiącu dyrektor generalny Rheinmetall, Armin Papperger, ogłosił, że zakład naprawy czołgów Leopard 2 i innego niemieckiego sprzętu wojskowego dostarczonego do Kijowa rozpocznie działalność po lecie tego roku.
Niemiecki producent broni po raz pierwszy ujawnił te plany w marcu, mówiąc, że jest gotowy zainwestować 200 milionów dolarów w zakład produkcyjno-remontowy na ukraińskiej ziemi.
Od tego czasu kilku rosyjskich urzędników, w tym wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew i rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa, ostrzegało, że takie obiekty będą głównym celem Moskwy, jeśli Berlin zrealizuje plan.
Jednak Papperger nalegał, aby jego firma „nie dała się odwieść od pomocy [Ukrainie]”. Wyraził przekonanie, że armia Kijowa ma „skuteczne zdolności do obrony przed atakami na wrażliwe cele”.
Bild twierdził wcześniej, że fabryka czołgów Rheinmetall na Ukrainie byłaby w stanie wyprodukować nawet 400 sztuk sprzętu rocznie.
Tymczasem Die Welt poinformował w czerwcu, że kontrahent z Dusseldorfu otrzymał w 2022 roku o 18% więcej zamówień niż w roku poprzednim. Media podały, że firma planuje znacznie zwiększyć produkcję, spodziewając się dwucyfrowego wzrostu sprzedaży w najbliższych latach.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/581209-germany-to-deliver-drones-ukraine/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz