Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) bada, czy wybuch choroby legionistów w Rzeszowie mógł być aktem „sabotażu” – powiedział w piątek rzecznik.
v with weapons
„Widzimy również, że Rosja próbuje przy tej okazji siać panikę i obserwuje, co się dzieje. To także czynnik, który pozwala nam wykluczyć pewne scenariusze” – powiedział polskim mediom Stanisław Żaryn, rzecznik służb bezpieczeństwa w Warszawie.
Na terenie województwa od samego Rzeszowa po Przemyśl na granicy z Ukrainą zarejestrowano 113 przypadków.
Siedmiu pacjentów zmarło.
Władze twierdzą, że byli w wieku od 64 do 95 lat i mieli choroby współistniejące, takie jak rak.
Szefowa samorządu województwa Ewa Leniart powiedziała nadawcy RMF, że do zakażenia najprawdopodobniej doszło w sieci wodociągowej.
Próbki zostały przesłane do laboratoriów, a pierwsze wyniki badań spodziewane są w poniedziałek – dodała, dodając, że sytuacja jest pod kontrolą.
Położony w południowo-wschodniej Polsce, około 100 kilometrów od granicy z Ukrainą, Rzeszów stał się węzłem wysiłków USA i NATO mających na celu zaopatrzenie Ukrainy w broń, amunicję i sprzęt po rozpoczęciu przez Rosję operacji wojskowej w sąsiednim państwie w lutym 2022 r.
Był także głównym ośrodkiem miejsce postoju dla zachodnich przywódców podróżujących pociągiem na Ukrainę, w tym dla prezydenta USA Joe Bidena.
W pobliżu miasta stacjonuje wielu żołnierzy amerykańskich.
Wydaje się, że znaczenie Rzeszowa dla zachodniego wysiłku wojennego sprawiło, że Warszawa stała się jeszcze bardziej podejrzliwa w związku z wybuchem wojny.
Polskie władze od miesięcy tropią podejrzanych o „rosyjskich szpiegów”, w tym zawodowych hokeistów i obywateli Ukrainy.
Warszawa wzmocniła także swoją obecność wojskową na granicy z Białorusią, powołując się na groźbę „wojny hybrydowej” ze strony członków prywatnej firmy wojskowej Wagner Group, która została przeniesiona na terytorium sojusznika Rosji po ich nieudanym buncie w czerwcu.
Choroba legionistów, znana również jako legionelloza, to rodzaj zapalenia płuc wywołanego przez bakterie Legionella zwykle występujące w wodzie.
Infekcja powoduje śmiertelność do 10%, zwykle wśród osób z istniejącymi wcześniej chorobami płuc.
Stany Zjednoczone odnotowują około 13 000 przypadków rocznie, podczas gdy w 2021 r. w UE zarejestrowano prawie 11 000, z czego 704 zakończyło się śmiercią.
Przetlumaczono przez transla Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/581853-poland-legionnaires-outbreak-ukraine/tor
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz