piątek, 1 września 2023

"Indonezja odrzuca „wspólne oświadczenie” Pentagonu w sprawie Chin i Rosji Dżakarta podkreśliła swój status „niezaangażowanej” i stwierdziła, że dąży do dobrych stosunków ze wszystkimi krajami"

 Szef wojskowy Indonezji zaprzeczył wydaniu jakichkolwiek wspólnych oświadczeń ze swoim amerykańskim odpowiednikiem podczas wizyty w Waszyngtonie w zeszłym tygodniu po opublikowaniu przez Pentagon „wspólnego” komunikatu prasowego przypisywanego Dżakarcie, w którym skrytykował Moskwę i Pekin.


Indonesia rejects Pentagon’s ‘joint statement’ on China and Russia
W czwartek w rozmowie z reporterami minister obrony Prabowo Subianto powiedział, że oświadczenie USA nie odzwierciedla stanowiska jego kraju, stwierdzając, że Indonezja dąży do przyjaznych stosunków zarówno z Rosją, jak i Chinami. „Nie ma wspólnego oświadczenia ani konferencji prasowej.

Chciałbym podkreślić, że nasze stosunki z Chinami są bardzo dobre.

Szanujemy się, mamy już wzajemne zrozumienie. Przekazałem to w USA” – powiedział, dodając:

„Jesteśmy bliskimi przyjaciółmi z Chinami, szanujemy Amerykę i szukamy przyjaźni z Rosją”. Następnie urzędnik ogłosił plany odwiedzenia Pekinu i Moskwy w nadchodzących miesiącach, wyrażając nadzieję, że Dżakarta może służyć jako „pomost” między rywalizującymi państwami.

Opublikowane 24 sierpnia pismo Pentagonu nosiło tytuł „Wspólne oświadczenie prasowe Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych i Indonezji” i nabrało innego tonu.

Stwierdzono, że zarówno Stany Zjednoczone, jak i Indonezja „podzielają pogląd, że ekspansywne roszczenia morskie Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) na Morzu Południowochińskim są niezgodne z prawem międzynarodowym”.

Następnie „wspólnie” potępiła działania Moskwy na Ukrainie, żądając „całkowitego i bezwarunkowego wycofania” sił rosyjskich. Choć Ministerstwo Obrony Indonezji odnotowało spotkania Subianto z szefem Pentagonu Lloydem Austinem, nie wspomniało o żadnym wspólnym oświadczeniu z Waszyngtonem ani nie przedstawiło żadnych komentarzy na temat Rosji ani Chin. Pekin szybko zareagował na amerykańskie oświadczenie, a ambasada Chin w Dżakarcie twierdziła, że uwagi te nie zostały wcześniej zatwierdzone przez indonezyjskich urzędników. Strona indonezyjska poinformowała nas, że to, co opisała strona amerykańska, nie jest prawdą.

W rzeczywistości w komunikacie prasowym strony indonezyjskiej wydanym na tym samym spotkaniu nie można znaleźć żadnej takiej treści” – powiedziała reporterom ambasada w ubiegły weekend, ostro krytykując wysiłki USA mające na celu „sianie niezgody i wzniecanie kłopotów”.

Podczas podróży Subianto do USA oba kraje zgodziły się zacieśnić współpracę wojskową, w tym wspólne gry wojenne i dodatkową sprzedaż amerykańskiej broni.

Pentagon oświadczył ponadto, że Waszyngton pomoże w modernizacji wojskowej Dżakarty, proponując między innymi „modernizacje samolotów myśliwskich, nowe myśliwce wielozadaniowe oraz dodatkowe stałopłaty i wiropłaty”. Podkreślając rosnące powiązania wojskowe, indonezyjscy urzędnicy ogłosili w zeszłym tygodniu umowę na zakup 24 helikopterów transportowych Sikorsky S-70M Black Hawk od amerykańskiego giganta zbrojeniowego Lockheed Martin, wkrótce po podpisaniu dużego kontraktu z Boeingiem na dwa tuziny myśliwców F-15.

Dżakarta pracuje nad modernizacją swojej floty powietrznej, która obecnie obsługuje systemy z kilku różnych krajów, w tym myśliwce produkcji amerykańskiej i rosyjskiej.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/582189-indonesia-pentagon-china-russia/

Brak komentarzy:

"Drugi akt Trumpa: co oznacza dla Rosji i porządku globalnego. Czy zobaczymy nową erę hegemonii czy ten sam stary podręcznik?"

Autor: Andriej Ilnicki, członek Rady Polityki Zagranicznej i Obronnej oraz starszy pracownik naukowy Akademii Wojskowej Ministerstwa Obrony ...