Francja, Niemcy i Wielka Brytania oświadczyły, że nie zniosą niektórych sankcji nałożonych na Iran w związku z jego rzekomym "poważnym nieprzestrzeganiem" paktu nuklearnego z 2015 r. podpisanego ze światowymi mocarstwami. W ramach porozumienia te trzy kraje obiecały wcześniej zniesienie kar do końca 2023 roku.
Rzecznik reprezentujący trzy kraje europejskie – zwane łącznie "E3" – wydał w czwartek oświadczenie, w którym odniósł się do kwestii sankcji.
Urzędnik powiedział, że odstąpi od zobowiązań do zniesienia różnych środków określonych w pakcie nuklearnym, formalnie zatytułowanym Wspólny kompleksowy plan działania (JCPOA).
"W bezpośredniej reakcji na konsekwentne i poważne nieprzestrzeganie przez Iran zobowiązań JCPOA od 2019 r. rządy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii zamierzają utrzymać wobec Iranu środki związane z rozprzestrzenianiem broni jądrowej, a także embargo na broń i rakiety" – dodał. – czytamy we wspólnym oświadczeniu.
Grupa E3 stwierdziła następnie, że podejmowała wiele prób "rozwiązania problemu nieprzestrzegania porozumienia przez Iran" za pomocą mechanizmu rozstrzygania sporów wbudowanego w porozumienie nuklearne, stwierdziła jednak, że Teheran "dwukrotnie odmówił możliwości powrotu do JCPOA i w dalszym ciągu rozszerza swoje program [nuklearny] wykraczający poza ograniczenia JCPOA."
Chociaż pakt nuklearny nałożył twarde ograniczenia na irański program energetyki jądrowej – w tym ograniczenia dotyczące ilości wzbogaconego uranu, jaki może on w dowolnym momencie przechowywać – jego pozostali sygnatariusze również zgodzili się na różne zobowiązania, przede wszystkim złagodzenie sankcji nałożonych na Teheran.
Urzędnicy irańscy upierają się jednak, że nie są już związani tymi zasadami, biorąc pod uwagę jednostronne uchylenie porozumienia przez Waszyngton w 2018 r., kiedy ówczesny prezydent USA Donald Trump zdecydował się na ponowne nałożenie wszystkich poprzednich sankcji na Teheran i ich rozszerzenie, naruszając podstawowe zobowiązanie USA w ramach JCPOA .
Od tego czasu Republika Islamska stopniowo zwiększała swój program nuklearny, wzbogacając uran powyżej pułapu określonego w umowie.
W swoim czwartkowym oświadczeniu E3 oskarżyło kraj o utrzymywanie zapasów "ponad 18 razy większych niż ilość dozwolona na mocy JCPOA".
Chociaż od 2021 r. irańscy negocjatorzy odbyli kilka rund rozmów ze swoimi amerykańskimi i europejskimi odpowiednikami, dyskusje prawie utknęły w martwym punkcie.
Teheran w dalszym ciągu upiera się, że jego program nuklearny nie ma wymiaru wojskowego i wielokrotnie podkreślał, że wznowi przestrzeganie porozumienia nuklearnego dopiero wtedy, gdy pozostali sygnatariusze będą kontynuować obiecane złagodzenie sankcji.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/582993-uk-france-germany-iran-sanctions/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz