Arabia Saudyjska powołała międzynarodowy organ, który będzie finansować i promować projekty dotyczące zrównoważonego rozwoju wody w krajach rozwijających się. Riyad ostrzegł, że światowe zużycie wody podwoi się w nadchodzących dziesięcioleciach.
Książę koronny Mohammed bin Salman ogłosił tę inicjatywę w poniedziałek, a Saudyjska Agencja Prasowa (SPA) odnotowała, że nowa Globalna Organizacja Wodna z siedzibą w Riyadzie planuje "wymianę wiedzy specjalistycznej, rozwój technologii, wspieranie innowacji oraz dzielenie się doświadczeniami w zakresie badań i rozwoju" w regionie pola wodno-sanitarne.
"Inicjując utworzenie organizacji, Arabia Saudyjska podkreśla swoje zaangażowanie w sprostanie globalnym wyzwaniom związanym z zaopatrzeniem w wodę" – stwierdziło SPA, dodając, że agencja "będzie promować ustanawianie i finansowanie projektów o wysokim priorytecie, zapewniając trwałość zasobów wodnych i ich dostępność dla każdego."
Chociaż Riyad przeznaczył około 6 miliardów dolarów na projekty wodne na całym świecie, rząd wyraził nadzieję na współpracę z innymi krajami stojącymi przed "wyzwaniami związanymi z wodą", powołując się następnie na prognozy, że światowe zapotrzebowanie na wodę podwoi się do 2050 r.
Dodał, że chciałaby także współpracować z krajami posiadającymi "znaczną wiedzę fachową i wkład w rozwiązania wodne", choć nie wymieniła z imienia żadnego partnera.
W ostatnich latach Królestwo Zatoki Perskiej podjęło szereg projektów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Książę koronny ogłosił w listopadzie zeszłego roku, że Arabia Saudyjska wniesie w ciągu następnej dekady 2,5 miliarda dolarów na rzecz Zielonej Inicjatywy na Bliskim Wschodzie.
Wspierane przez Rosję, Chiny, Stany Zjednoczone i wiele innych krajów wysiłki na rzecz ochrony środowiska mają na celu współpracę regionalną w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych w celu walki ze zmianami klimatycznymi.
Według ustaleń Organizacji Narodów Zjednoczonych opublikowanych w marcu około 2 miliardy ludzi nie ma obecnie dostępu do bezpiecznej wody pitnej – co stanowi 26% światowej populacji – podczas gdy od 2 do 3 miliardów boryka się z niedoborem wody przez co najmniej jeden miesiąc w roku.
ONZ stwierdziła, że kolejne 3,6 miliarda nie ma dostępu do odpowiednich usług sanitarnych, ostrzegając, że w przyszłości problemy będą się tylko pogłębiać w związku z "rosnącą częstością występowania ekstremalnych i długotrwałych susz".
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/582445-saudi-global-water-organization/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz