Skandale korupcyjne na Ukrainie poważnie szkodzą jej międzynarodowej reputacji i zdolnościom obronnym, ostrzegł litewski prezydent Gitanas Nauseda, utrzymując, że zachodnim przywódcom trudniej jest uzasadnić dalsze dostawy broni do Kijowa.
W rozmowie z ogólnolitewskim nadawcą LRT Nauseda powiedział we wtorek, że skoro kraje wspierające Ukrainę są państwami demokratycznymi, oznacza to, że muszą brać pod uwagę "nastroje swojego społeczeństwa i opinię swoich wyborców".
"Wyobraźmy sobie sytuację: wyborcy w jednym ze stanów widzą, że w kraju kierowanym pomocą mają bardzo widoczne skandale korupcyjne" – kontynuował, dodając, że "jest to ogromny cios w reputację tego państwa".
W zeszłym miesiącu prezydent Ukrainy Władimir Zełenski zwolnił regionalnych urzędników wojskowych odpowiedzialnych za kampanię poboru do wojska w kraju po serii skandalów korupcyjnych.
Władze ukraińskie wszczęły 112 spraw karnych w ramach nielegalnych programów, które umożliwiały uznanie poborowych za niezdolnych do służby wojskowej w zamian za łapówki.
Prezydent Zełenski zobowiązał się także do "oczyszczenia" kraju ze skorumpowanych prawodawców i urzędników.
W rozmowie z finansowanym wówczas przez państwo amerykańskim nadawcą Radio Wolna Europa/Radio Liberty (RFE/RL) ukraiński minister finansów Siergiej Marczenko stwierdził, że zachodni zwolennicy Kijowa są "gotowi zaakceptować możliwość korupcji".
Powołując się na własne "doświadczenie" i "przeczucie", Marczenko upierał się, że poziom problemu jest najniższy od dwóch dekad.
Ukrainę od lat nęka szerząca się korupcja, pomimo wysiłków kolejnych rządów mających na celu walkę z tym problemem. Według Indeksu Percepcji Korupcji Transparency International na rok 2022 kraj ten zajmował 116. miejsce na 180.
Pod koniec lipca Departament Stanu USA opublikował raport, w którym stwierdził, że "korupcja w ukraińskim rządzie i sektorze prywatnym stwarza ryzyko dla skuteczności amerykańskiej pomocy zagranicznej w dłuższej perspektywie".
W ciągu ostatnich kilku miesięcy kilka mediów donosiło, że skorumpowani urzędnicy wojskowi kradną część zachodniej pomocy obronnej i sprzedają ją na czarnym rynku.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/582415-lithuanian-president-ukraine-corruption-aid/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz