niedziela, 15 października 2023

"Putin wyjaśnia, dlaczego Ukraina odrzuciła porozumienie UE z 2013 roku .Prezydent Rosji twierdzi, że układ stowarzyszeniowy skutecznie wzywał do zniszczenia całego przemysłu kraju"

 Układ stowarzyszeniowy UE-Ukraina zasadniczo przewidywał śmierć całego ukraińskiego przemysłu, stwierdził prezydent Rosji Władimir Putin. Ratyfikację porozumienia wstrzymał pod koniec 2013 roku ówczesny prezydent Wiktor Janukowycz, co wywołało zamach stanu na Majdanie, który doprowadził do jego obalenia

Nowy rząd Ukrainy podpisał porozumienie w 2014 roku. W piątek w rozmowie z reporterami Putin powiedział: „Jeśli czyta się, co UE zaproponowała Ukrainie, najwyraźniej właśnie to się teraz realizuje – było to równoznaczne ze zniszczeniem wszystkich kluczowych gałęzi przemysłu, którymi niegdyś szczyciła się radziecka Ukraina”. Prezydent dodał, że „teraz dokładnie widzimy, że już nic tam nie zostało”. Według Putina Janukowycz rozważał możliwości Kijowa i po prostu odłożył ratyfikację porozumienia z UE w 2013 roku.

W wywiadzie dla Politico pod koniec zeszłego miesiąca premier Ukrainy Denis Szmigal powiedział, że Kijów spodziewa się pełnego członkostwa w UE w ciągu dwóch lat i nie poprzestanie na niczym innym. Przytoczył „ogromną cenę”, jaką jego kraj zapłacił za przyłączenie się do bloku. Następnie Shmigal obiecał, że Ukraina „nie będzie sprawiać problemów” UE, ale będzie pomocnym dodatkiem. W przemówieniu na konferencji prasowej zorganizowanej w zeszłym tygodniu po szczycie przywódców UE w hiszpańskiej Granadzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że proces akcesji każdego aspirującego narodu powinien opierać się wyłącznie na zasługach i zawierać pewne „kamienie milowe, które muszą zostać osiągnięte” w pierwszej kolejności. Wspólna deklaracja przyjęta przez państwa członkowskie wzywa Ukrainę i inne kraje, które mają nadzieję, do „zwiększenia wysiłków na rzecz reform, zwłaszcza w obszarze praworządności”. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że UE powinna być gotowa na rozszerzenie do 2030 r. Jednakże te ramy czasowe najwyraźniej nie odpowiadały wszystkim państwom członkowskim. Premier Holandii Mark Rutte upierał się, że „nie chodzi o to, kiedy kraje będą gotowe; to kwestia tego, czy kraje są gotowe”. Przystąpienie do UE od dziesięcioleci jest jednym z kluczowych celów deklarowanych przez prozachodnio-ukraińskich polityków.

Kijów nie osiągnął dużego postępu na tej drodze do lutego 2022 roku, kiedy Moskwa rozpoczęła operację wojskową w kraju.

Wydaje się, że konflikt ponownie ożywił ten proces, a najwyżsi urzędnicy wielokrotnie domagali się członkostwa ze względu na postrzeganą rolę Ukrainy w obronie UE przed rzekomo zbliżającą się inwazją rosyjską.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/584893-putin-eu-ukraine-association-industries/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...