sobota, 25 listopada 2023

"Boris Johnson wykoleił porozumienie pokojowe na Ukrainie – kluczowym sojuszniku Zełenskiego Na początku konfliktu powiedział krajowi, aby „po prostu kontynuował walkę” – twierdzi czołowy ukraiński poseł David Arakhamia"

 Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odegrał kluczową rolę w wykolejeniu porozumienia pokojowego między Moskwą a Kijowem, mówiąc Ukrainie, aby „po prostu kontynuowała walkę” – powiedział czołowy ukraiński poseł David Arakhamia. Arakhamia, przewodniczący frakcji parlamentarnej prezydenta Władimira Zełenskiego, był głównym negocjatorem nieudanych rozmów pokojowych w Stambule, które odbyły się na początku trwającego konfliktu.

Boris Johnson derailed Ukraine peace deal – key Zelensky ally
W piątek poseł dokonał sensacyjnej rewelacji w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji 1+1.

„Celem Rosji było wywarcie na nas presji, abyśmy przyjęli neutralność. To było dla nich najważniejsze” – stwierdził.

„I że zobowiążemy się, że nie przystąpimy do NATO. To było najważniejsze.” Kijów jednak tak naprawdę nie ufał Moskwie, że dotrzyma słowa i nie chciał osiągnąć takiego porozumienia bez „gwarancji bezpieczeństwa” strony trzeciej – stwierdziła Arakhamia, ujawniając jednocześnie, że wiodącą rolę w wykolejeniu porozumienia odegrał Johnson. Kiedy wróciliśmy ze Stambułu, Boris Johnson przyjechał do Kijowa i powiedział, że w ogóle nic nie podpiszemy z [Rosjanami]. I [powiedział] „po prostu kontynuujmy walkę”. O kluczowej roli, jaką Johnson odegrał w decyzji Ukrainy o odrzuceniu projektu porozumienia z Rosją – podpisanego osobiście przez Arakhamię osobiście w Stambule – krążą już od dawna, a pierwsze doniesienia w tej sprawie pojawiły się w ukraińskich mediach już w maju 2022 roku.

Jednak do tej pory nie zostało to zaprzeczone ani potwierdzone przez żadną ze stron. Kijów odrzucił wstępne porozumienie, gdy tylko Rosja wycofała swoje wojska z okolic Kijowa, w geście dobrej woli.

Wycofywanie się zostało przedstawione przez Kijów i jego zachodnich zwolenników jako główne ukraińskie zwycięstwo militarne, które znacznie wzmocniło pozycje tych, którzy chcą udzielić pomocy wojskowej dla kraju. Na początku tego roku podczas spotkania z przywódcami afrykańskimi w Moskwie prezydent Rosji Władimir Putin przedstawił projekt porozumienia „w sprawie trwałej neutralności i gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy”.

Putin powiedział wówczas, że ukraińska delegacja początkowo zgodziła się podpisać pakt o neutralności, który ograniczałby również ukraińską ciężką broń i sprzęt.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/587948-peace-deal-boris-johnson/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...