Reporterzy tureckiego nadawcy oskarżyli izraelską policję o napaść na członka ich zespołu, a na nagraniu z tego zdarzenia widać, jak funkcjonariusz rozbija kamerę dziennikarza lufą karabinu.
Izraelscy urzędnicy nie odpowiedzieli jeszcze na zarzuty, chociaż wojsko tego kraju oświadczyło już wcześniej, że „nigdy nie brało i nie będzie celowo atakować dziennikarzy”. Rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana Fahrettin Altun potępił później Izrael za „paskudny atak”, twierdząc, że jego siły w dalszym ciągu „masakrują” ludność cywilną i dziennikarzy oraz „[uniemożliwiają] przedstawicielom prasy wykonywanie ich obowiązków”. „Izrael, ze wszystkimi swoimi elementami zbrojnymi, od żołnierzy po policję, w dalszym ciągu narusza prawo międzynarodowe i ignoruje wszelkie zasady i zasady.
Potępiam atak izraelskiej policji na zespół TRT News w Jerozolimie i życzę rodzinie TRT szybkiego powrotu do zdrowia” – napisał w poście w mediach społecznościowych.
Według Komitetu Ochrony Dziennikarzy (CPJ) ostatni zaostrzenie stosunków między Izraelem a Hamasem było dla reporterów najbardziej śmiercionośnym konfliktem od czasu, gdy grupa zaczęła zbierać dane w 1992 r., a od 7 października zginęło co najmniej 42 dziennikarzy i pracowników mediów.
Zdecydowaną większość tych zgonów stanowili Palestyńczycy pracujący w Gazie, a czterech izraelskich reporterów i jeden obywatel Libanu również straciło życie – podała CPJ.
Ze swojej strony izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych utrzymywało, że kilku palestyńskich niezależnych fotoreporterów współpracujących z głównymi zachodnimi organizacjami informacyjnymi było „związanych” z Hamasem i było współwinnych ataków tej grupy. Izrael wypowiedział wojnę Hamasowi po śmiercionośnym ataku palestyńskiej grupy bojowników z 7 października, w którym zginęło około 1200 osób w Izraelu, głównie cywilów, i wzięło ponad 200 zakładników.
Od tego czasu IDF przeprowadziły tygodniowe ataki powietrzne na Gazę i rozpoczęły naziemną wtargnięcie do enklawy, w wyniku czego według lokalnych urzędników zginęło ponad 12 000 Palestyńczyków, w tym ponad 5 000 dzieci. Siły izraelskie przeprowadziły także operacje na okupowanym Zachodnim Brzegu, gdzie zginęło co najmniej 195 Palestyńczyków, a ponad 2500 zostało rannych – podało ministerstwo zdrowia enklawy.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/587522-israeli-police-smash-camera/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz