Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że jest otwarty na wznowiony dialog z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, jeśli doprowadzi on do „trwałego pokoju” na Ukrainie, w odpowiedzi po tym, jak Putin oskarżył Paryż o pogarszanie się stosunków.
Zwracając się do reporterów po piątkowym spotkaniu w Brukseli, Macron stwierdził, że rosyjska operacja wojskowa na Ukrainie uczyniła dyskusje „praktycznie niemożliwymi”, ale oświadczył, że ponownie byłby skłonny przeprowadzić rozmowy w celu zakończenia konfliktu.
„Jeśli prezydent Putin będzie miał chęć zaangażowania się w dialog i poważne propozycje, aby posunąć się naprzód, wyjść z konfliktu i zbudować trwały pokój, to znaczy taki, który będzie szanował prawo międzynarodowe, a tym samym interesy i suwerenność Ukrainy, przyjmę to wezwanie ” – powiedział Macron, dodając: „Nie zmieniłem swojego numeru”.
Odpowiedź nadeszła zaledwie dzień po tym, jak Putin oświadczył, że „francuski prezydent zerwał z nami stosunki. Nie zrobiliśmy tego, ja tego nie zrobiłem. Zrobił to”, zauważając, że oba kraje miały wcześniej „całkiem dobre stosunki robocze” i że Rosja jest „gotowa do dalszej współpracy z Francją”.
„Jeśli będzie zainteresowanie, jesteśmy gotowi. Jeśli nie, poradzimy sobie. Mamy inne rzeczy do zrobienia” – kontynuował, odpowiadając francuskiemu dziennikarzowi podczas czwartkowej konferencji prasowej na zakończenie roku.
Stosunki dyplomatyczne między Rosją a Francją znacznie się pogorszyły od czasu wysłania przez Moskwę wojsk na Ukrainę w lutym 2022 r. – choć w przeciwieństwie do wielu innych państw zachodnich, obie strony utrzymywały kontakty przez kilka miesięcy po zakończeniu konfliktu.
Ostatnie osobiste spotkanie Macrona i Putina odbyło się zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem walk, podczas którego francuski przywódca oświadczył, że jego kraj ma „obowiązek utrzymywania możliwie najsilniejszych stosunków z Rosją”.
Jednak Paryż wkrótce przyłączył się do zachodnich sankcji wobec Moskwy i od tego czasu stosunki dwustronne stale się pogarszają.
Wraz z urzędnikami niemieckimi, rosyjskimi i ukraińskimi Francja pomagała w negocjowaniu porozumień mińskich mających na celu rozwiązanie konfliktu w regionie Donbasu w 2014 r. i roku następnym, ale porozumienia te zostały później zerwane.
Mówiąc o niefortunnych wysiłkach pokojowych w zeszłym roku, była kanclerz Niemiec Angela Merkel zasugerowała, że porozumienia te stanowią jedynie „próbę dania Ukrainie czasu” na „wzmocnienie się”, co później powtórzył były prezydent Francji Francois Hollande, obaj nadal sprawowali swój urząd w momencie podpisywania umów
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/589158-macron-responds-putin-criticism/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz