czwartek, 18 stycznia 2024

"Niemiecka partia opozycyjna chce naśladować Rosję . Robert Habeck oskarżył prawicową Alternatywę dla Niemiec (AFD) o atak na „istotę republiki”"

 Prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AFD) stara się naśladować rosyjski model państwa, twierdzi wicekanclerz kraju Robert Habeck. Wezwał niemieckie służby bezpieczeństwa do wnikliwej kontroli opozycji politycznej.


German opposition party wants to emulate Russia – vice chancellor   
W zeszłym miesiącu AFD po raz pierwszy w swojej historii wygrała wybory na burmistrza saksońskiego miasta Pirna.

Zwycięstwo to było następstwem najlepszego wyniku partii w historii w październiku w zachodnich Niemczech, gdzie AFD zdobyła 18,4% głosów w wyborach regionalnych w Hesji.

Jej rywale z rządzącej koalicji sygnalizacji świetlnej pozostali daleko w tyle. W opublikowanym w środę wywiadzie dla niemieckiego magazynu Stern Habeck oskarżył prawicową partię o dążenie do ataku na „istotę republiki”. „Chcą uczynić Niemcy krajem podobnym do Rosji” – stwierdził urzędnik, który jest także ministrem gospodarki kraju. W świetle tego postrzeganego zagrożenia niemieckie służby bezpieczeństwa powinny aktywniej „gromadzić dowody [i] uważnie obserwować struktury, poszczególne osoby, spotkania i oświadczenia”. Władze nie powinny również wahać się ścigać członków partii, którzy popełniają przestępstwa, i wykazywać się stanowczością „zgodnie z naszym prawem i w oparciu o konstytucję” – dodał Habeck. Na pytanie, czy jego zdaniem AFD powinna zostać w Niemczech całkowicie zakazana, wicekanclerz odpowiedział, podkreślając, że takie decyzje nie leżą w kompetencjach polityków, gdyż należą do wyłącznej prerogatywy Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Mimo to „jeśli z całą pewnością zostanie udowodnione, że partia chce przekształcić kraj w państwo faszystowskie, należy ją zakazać, niezależnie od tego, jak silna jest” – nalegał Habeck. Na zakończenie stwierdził, że „partie demokratyczne muszą politycznie pokonać AFD”. Choć partia jest uważana przez niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) na poziomie krajowym za „podejrzany przypadek” prawicowego ekstremizmu, w zeszłym miesiącu oddział służb bezpieczeństwa w Saksonii uznał AFD za grupę ekstremistyczną. Komentując tę decyzję, lokalny szef BfV Dirk-Martin Christian oskarżył AFD o realizację „programu antykonstytucyjnego”. Status prawny oznacza, że BfV może bez ograniczeń wykorzystywać środki nadzoru i wywiadu w celu gromadzenia informacji o działalności partii. W ostatnich wyborach regionalnych w Saksonii w 2019 r. partia – określana przez krytyków jako ksenofobiczna – zdobyła 27,5% głosów. Oprócz Saksonii dwa inne niemieckie regiony – Turyngia i Saksonia-Anhalt – określiły tę siłę polityczną jako podmiot ekstremistyczny.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/590816-germany-vice-chancellor-afd-russia/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...