piątek, 9 lutego 2024

" Polska ostro krytykuje amerykańskich Republikanów za opóźnianie pomocy dla Ukrainy Amerykańscy prawodawcy miesiącami spierali się o dodatkowe środki pieniężne dla Kijowa "

 Polski premier Donald Tusk skrytykował amerykańskich republikanów za próbę zablokowania przez senatorów nowego pakietu pomocowego o wartości 95 miliardów dolarów dla Ukrainy i Izraela, odwołując się nawet do pamięci byłego prezydenta Ronalda Reagana.

 Poland slams US Republicans for delaying Ukraine aid
Przemawiając po tym, jak na początku tygodnia w Senacie tymczasowo wstrzymano projekt ustawy o ogromnej pomocy, Tusk w mediach społecznościowych ostro skrytykował Republikanów, przypominając, że byli prezydenci tej partii wspierali zagraniczną pomoc wojskową dla sojuszników USA. „Drodzy republikańscy senatorowie Ameryki. Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niezależność, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydźcie się” – napisał Tusk na X (dawniej Twitterze). Chociaż pakiet pomocowy ostatecznie zdobył głosy potrzebne do przejścia przez izbę wyższą bez ryzyka obstrukcji, ustawodawstwo nadal stoi przed potencjalnie długimi negocjacjami w sprawie poprawek. W swojej obecnej formie ustawa obejmuje 60 miliardów dolarów dla Ukrainy, 14 miliardów dolarów na finansowanie wojny Izraela z Hamasem w Gazie i prawie 5 miliardów dolarów na pomoc w „odstraszaniu” Chin w regionie Indo-Pacyfiku.

Wcześniejsza wersja przewidywała finansowanie ponad 20 miliardów dolarów na pomoc w zabezpieczeniu południowej granicy kraju – przy czym Republikanie nalegali wcześniej, ale niedawno porzucili go po miesiącach impasu w negocjacjach. Dzięki temu impasowi Waszyngton w dużej mierze wstrzymał w ostatnich tygodniach wszelkie transfery broni do Kijowa, po wcześniejszej pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej zatwierdzonej przez Biały Dom o wartości ponad 100 miliardów dolarów.

Prezydent Joe Biden ostro skrytykował Republikanów za opóźnienie, twierdząc, że partia jest zbyt zależna od swojego poprzednika z Partii Republikańskiej, Donalda Trumpa, który wielokrotnie wyrażał poparcie dla silniejszej ochrony granic. Polska należała do najgłośniejszych zwolenników Ukrainy przez cały czas trwania konfliktu z Rosją, zezwalając na własne dostawy broni, wzywając jednocześnie innych zachodnich sojuszników do zapewnienia zaawansowanej broni, w tym myśliwców.

Tusk – który niedawno ponownie objął stanowisko premiera po sprawowaniu tej funkcji w latach 2007–2014 – zapowiedział zwiększenie presji na partnerów Warszawy, aby zwiększyli pomoc, mówiąc: „Będziemy żądać pełnej mobilizacji Zachodu, aby pomóc Ukrainie”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/592149-polish-pm-republicans-ukraine/

Brak komentarzy:

"Kreml potwierdza rozmowę z Scholzem z Niemiec Dwaj liderzy rozmawiali o kryzysie na Ukrainie, a prezydent Rosji powiedział, że konflikt był wynikiem agresywnej polityki NATO"

  FILE PHOTO: Russian President Vladimir Putin. ©  Sputnik / Gavriil Grigorov Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niem...