Astronauta Neil A. Armstrong, dowódca misji Apollo 11, podczas modułowego zespołu przechowywania sprzętu (MESA) modułu księżycowego Eagle podczas historycznej pierwszej aktywności pozakołowej (EVA) na Księżycu, 20 lipca 1969 r. © HUM Images / Universal Images Group za pośrednictwem Obrazy Getty’ego
Szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos odniósł się do teorii spiskowych dotyczących lądowań USA na Księżycu, twierdząc, że nie ma wątpliwości, że próbki gleby pobrane przez Amerykanów podczas misji Apollo w rzeczywistości pochodziły z powierzchni Księżyca.
Podczas środowej sesji parlamentu szef Roskosmosu Jurij Borysow został zapytany, czy amerykańscy astronauci rzeczywiście wylądowali na Księżycu. Według Borysowa kluczowym dowodem na to, że misje Apollo były prawdziwe, jest fakt, że NASA udostępniła swoim radzieckim kolegom próbki gleby z kilku lotów załogowych.
„Według wiedzy naszej Akademii Nauk gleba księżycowa okazała się rzeczywiście księżycowa” – zapewnił Borysow prawodawców, podkreślając, że próbki badano w wielu krajach, nie tylko w ZSRR.
Poprzedni szef rosyjskiej agencji kosmicznej Dmitrij Rogozin był znacznie bardziej sceptyczny wobec misji Apollo, twierdząc, że chociaż wielu w Roskosmosie broniło Waszyngtonowej wersji wydarzeń, nigdy nie przedstawiono mu żadnego rozstrzygającego dowodu.
Według Rogozina kilku anonimowych naukowców nawet ze złością skrytykowało go za komplikowanie stosunków międzynarodowych i podważanie „świętej współpracy z NASA”.
Mimo że wszystkie misje USA są ściśle monitorowane przez kosmicznego rywala, ZSRR, sceptycy kwestionują autentyczność programu Apollo od czasu, gdy astronauta Neil Armstrong postawił stopę na Księżycu 21 lipca 1969 r.
Teoretycy spiskowi twierdzą, że lądowania na Księżycu w rzeczywistości były wystawiona przez NASA, która musiała szybko zareagować Sowietom po wysłaniu pierwszego człowieka, Jurija Gagarina, w przestrzeń kosmiczną 12 kwietnia 1961 r.
Wiele z tych argumentów zostało przez lata obalonych, ale według różnych sondaży od 5 do 20% Amerykanów nadal uważa, że program księżycowy ich kraju był jedynie mistyfikacją.
W Rosji badanie przeprowadzone w 2020 r. przez Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) wykazało, że prawie 50% populacji uważa, że rząd USA „sfałszował” wyprawy w ramach programu Apollo, a zaledwie 31% ma całkowitą pewność, że amerykańscy astronauci rzeczywiście chodzili po powierzchni satelity Ziemi.
Stany Zjednoczone zaprzestały wysyłania lądowników na Księżyc po zakończeniu misji Apollo 17 w grudniu 1972 r.
Na początku tego roku wyprodukowany w USA statek kosmiczny wylądował na Księżycu po raz pierwszy od ponad pół wieku, co oznacza, co administrator NASA Bill Nelson nazwał „powrotem Stanów Zjednoczonych na Księżyc”.
Jednak program NASA Artemis miał przez lata liczne opóźnienia, a powrót amerykańskich astronautów na Księżyc jest obecnie oczekiwany nie wcześniej niż w 2026 roku.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/600413-americans-moon-landing-roscosmos/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz