wtorek, 5 listopada 2024

"Izrael unieważnia porozumienie z agencją ONZ ds. pomocy uchodźcom palestyńskim Zachodnia Jerozolima oskarżyła UNRWA o powiązania z Hamasem i innymi grupami bojowników"

 Israel nullifies agreement with UN aid agency for Palestinian refugees

Izrael oficjalnie powiadomił ONZ o rozwiązaniu porozumienia z 1967 r. z Agencją Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich na Bliskim Wschodzie (UNRWA).
Zachodnia Jerozolima oskarżyła organizację o powiązania z Hamasem i innymi palestyńskimi grupami bojowników.

W zeszłym tygodniu izraelski parlament przyjął ustawę zakazującą pracy agencji ONZ w kraju. UNRWA została utworzona w 1949 r., aby zajmować się uchodźcami palestyńskimi po utworzeniu państwa Izrael, które doprowadziło do wojny arabsko-izraelskiej.

W 1967 r., po wojnie sześciodniowej, Izrael zwrócił się do UNRWA o kontynuację działań w Gazie i na Zachodnim Brzegu, co zgodził się ułatwić. W poniedziałek minister spraw zagranicznych Israel Katz oświadczył w oświadczeniu, że „UNRWA – organizacja, której pracownicy uczestniczyli w masakrze 7 października i której wielu pracowników to agenci Hamasu – jest częścią problemu w Strefie Gazy, a nie częścią rozwiązania. ” Następnie stwierdził, że ONZ przedstawiono „niekończące się dowody na operacyjną pracę Hamasu w UNRWA oraz na wykorzystanie obiektów UNRWA do celów terrorystycznych i nic w tej sprawie nie zrobiono”. Agencja ONZ zaprzeczyła zarzutom, twierdząc, że podejmuje działania w celu zapewnienia swojej neutralności.

W sierpniu UNRWA zwolniła dziewięciu członków swojego personelu, powołując się na ich potencjalny udział w działaniach wojennych, zauważając jednocześnie, że dowody przeciwko dziesięciu innym osobom okazały się niewystarczające. Decyzja państwa żydowskiego o rozprawieniu się z UNRWA wywołała międzynarodową reakcję.

Kanada, Australia, Francja, Niemcy, Japonia, Korea Południowa i Wielka Brytania nalegały, aby Izrael nie zdelegalizował UNRWA, wyrażając jednocześnie „poważne zaniepokojenie” sytuacją humanitarną w Gazie. Katz odrzucił twierdzenia, że ​​nie ma alternatywy dla UNRWA, zauważając, że zdecydowana większość pomocy humanitarnej jest dostarczana za pośrednictwem innych organizacji, podczas gdy agencja ONZ obsługuje jedynie 13% pomocy dla Gazy. „Państwo Izrael przestrzega prawa międzynarodowego i będzie w dalszym ciągu zezwalać na dostarczanie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy w sposób, który nie zaszkodzi bezpieczeństwu obywateli Izraela” – stwierdził minister spraw zagranicznych. Rzecznik UNRWA Jonathan Fowler powiedział w poniedziałek AFP, że izraelski zakaz działań tej organizacji „prawdopodobnie spowoduje upadek międzynarodowej operacji humanitarnej w Strefie Gazy…” Światowy Program Żywnościowy (WFP) ostrzegł w poniedziałek, że sytuacja humanitarna w Gazie „może wkrótce przerodzić się w głód”.

Martin Frick, szef berlińskiego biura WFP, powiedział w sobotę niemieckiej grupie medialnej RND, że agencja nie może „zastąpić ważnych funkcji UNRWA w Gazie, takich jak administrowanie schroniskami, szkołami i ośrodkami zdrowia”. Według strony internetowej UNRWA jest ona prawie w całości finansowana z dobrowolnych składek państw członkowskich ONZ.

Jej usługi obejmują edukację, opiekę zdrowotną, pomoc humanitarną i pomoc społeczną, a także infrastrukturę obozową, mikrofinansowanie i pomoc w nagłych wypadkach.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/606990-israel-un-aid-agreement-gaza/

Brak komentarzy:

"Ukraiński minister spraw zagranicznych zaprzecza Zełenskiemu w sprawie Krymu Andrey Sibiga wykluczył ustępstwa terytorialne, mimo że ukraiński przywódca przyznał, że Kijów nie może przejąć półwyspu siłą"

  Ukrainian Foreign Minister Andrey Sibiga. ©  Getty Images Ukraina nie zgodzi się oddać Rosji żadnego terytorium, aby zakoń...