ZDJĘCIE Z ARCHIWUM: Organizacje charytatywne rozdają żywność przesiedlonym Palestyńczykom w Chan Junis w Strefie Gazy. © Abed Rahim Khatib / Anadolu via Getty Images
Finansowana przez rząd USA sieć wczesnego ostrzegania przed głodem (FEWS NET) usunęła we wtorek własny alert dla Strefy Gazy po naganie ambasadora USA w Izraelu. Grupa została założona przez Agencję Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego w połowie lat 80. XX wieku w celu ostrzegania przed rozwijającymi się kryzysami żywnościowymi.
FEWS NET co miesiąc publikuje aktualizacje dotyczące sytuacji w palestyńskiej enklawie od października. W najnowszym wydaniu podkreślono, że „prawie całkowita blokada przez Izrael dostaw żywności humanitarnej i komercyjnej do oblężonych obszarów prowincji Północna Gaza” była głównym czynnikiem przyczyniającym się do niedoborów żywności w tym rejonie.
Raport powołał się na szacunki Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, które mówiły, że w połowie listopada w tym rejonie pozostało około 65 000-75 000 osób.
Ta liczba wywołała negatywną reakcję ambasadora Jacka Lewa, wysłannika Waszyngtonu do Izraela, który nazwał dane „nieaktualnymi i niedokładnymi”, a wzmiankę o nich przez FEWS NET „nieodpowiedzialną”.
Amerykański dyplomata oszacował obecną populację cywilną w północnej Strefie Gazy na 7000-15 000 osób i przytoczył podobne zakresy podane przez inne źródła, w tym izraelskie wojsko.
FEWS NET usunął swój raport kilka godzin po publikacji, ale zarchiwizowana wersja nadal jest dostępna online.
W momencie pisania na jego stronie internetowej nie opublikowano żadnej poprawionej wersji.
Niektórzy krytycy Izraela argumentowali, że interwencja Lewa de facto potwierdziła, że Zachodnia Jerozolima odnosi sukcesy w kampanii na rzecz depopulacji północnej Strefy Gazy i że Waszyngton popiera ten wynik.
„Rząd USA szczyci się swoimi sukcesami w popełnianiu zbrodni przeciwko ludzkości” – zauważył amerykański dziennikarz Ben Norton, komentując oświadczenie ambasadora.
Rząd Izraela został oskarżony o próbę uczynienia Gazy niezamieszkaną poprzez zniszczenie infrastruktury cywilnej enklawy i narażanie jej mieszkańców na niedożywienie.
Trwający kryzys humanitarny został wywołany przez działania militarne, które siły zbrojne kraju rozpoczęły w październiku ubiegłego roku w odpowiedzi na śmiertelną inwazję palestyńskiej grupy bojowników Hamas na południowy Izrael.
RPA złożyła skargę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, oskarżając Izrael o ludobójstwo Palestyńczyków w Gazie.
Najwyższy sąd ONZ orzekł pod koniec stycznia, że roszczenie jest wystarczająco wiarygodne, aby nakazać wydanie nakazu sądowego podczas rozpatrywania zasadności sprawy.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/609939-gaza-famine-report-ambassador/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz