Minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg. © Thierry Monasse/Getty Images
Unia Europejska i Rosja są uwikłane w „systematyczny impas”, powiedział austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg. Wskazał jednak, że Wiedeń nie porzuci swojej tradycyjnej neutralności i nie poprze Ukrainy.
Od czasu eskalacji konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 r. wielu urzędników UE zasugerowało, że Moskwa może mieć agresywne plany wobec bloku. Prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie odrzucał takie oskarżenia jako „bzdury”.
W wywiadzie dla gazety Der Standard w środę Schallenberg powiedział, że chociaż UE i Rosja nie są „w stanie wojny zgodnie z definicją prawa międzynarodowego, znajdujemy się w impasie”.
Twierdził, że Rosja i inni „przeciwnicy wykorzystują nasze wolności – media społecznościowe, wolność zgromadzeń i wolność słowa – do osłabiania naszego społeczeństwa poprzez sianie niezgody i niepokojów”.
Według austriackiego ministra spraw zagranicznych te domniemane ataki przybierają również formę operacji wpływu, w które zaangażowane są internetowe boty i trolle.
Wypowiedział się za tym, aby władze austriackie mogły „zaglądać” do komunikatów na WhatsApp i Telegram, dodając, że „chodzi o zdolności obronne społeczeństwa”.
Takie środki są uzasadnione, „ponieważ nie jesteśmy już w „przyjaznej rywalizacji”” – argumentował.
Komentując konflikt na Ukrainie, Schallenberg powiedział, że Austria nie może podpisać się pod mentalnością „cokolwiek to będzie” niektórych innych państw członkowskich UE, jeśli chodzi o wspieranie Kijowa.
Dyplomata zauważył, że jako państwo neutralne Austria nie dostarcza ani nie kupuje broni dla Ukrainy.
Zwrócił również uwagę, że Wiedeń niekoniecznie dąży do całkowitego zwycięstwa Kijowa, ale raczej do „przywrócenia statusu [który jest] zgodny z prawem”.
Minister spraw zagranicznych nalegał, że gdyby inne narody wzięły przykład z Rosji, „stanowiłoby to egzystencjalne zagrożenie dla Austrii”.
Na pytanie, czy Wiedeń powinien rozważyć porzucenie neutralności w obecnych okolicznościach, Schallenberg zauważył, że około 75% Austriaków sprzeciwiłoby się takiemu posunięciu.
W październiku komisarz UE ds. obrony i przestrzeni kosmicznej Andrius Kubilius, były premier Litwy, powiedział, że blok musi „przygotować się do wojny” i „być gotowym na spotkanie z Rosją militarnie za sześć do ośmiu lat”.
Na początku tego miesiąca wiceprzewodniczący wyższej izby parlamentu Rosji, Konstantin Kosaczow, opisał UE jako przekształcającą się w „agresywny blok polityczny o skłonnościach militarnych” i „związek wojny”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/609675-austrian-fm-schallenberg-eu-russia-standoff/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz