poniedziałek, 30 maja 2022

"Czechy dołączą do Polski i Węgier w środkowoeuropejskiej gorączce złota"

 AUTOR: TYLER DURDEN

PONIEDZIAŁEK, MAJ 30, 2022 - 12:20

Wysłane przez Ronan Manly, BullionStar.com

Było prawie nieuniknione, że Czechy kupią więcej złota.

Biorąc pod uwagę, że wszyscy regionalni sąsiedzi niedawno albo repatriowali duże ilości złota (Niemcy i Austria), albo kupili duże ilości złota (Polska i Węgry), wydaje się, że Republika Czeska przyjęła teraz uwagę i nie chce zostać pominięta w tej środkowoeuropejskiej gorączce złota.

26 maja w wywiadzie dla czeskiego dziennika "Ekonom" przyszły prezes Narodowego Banku Czeskiego (CNB) Aleš Michl powiedział, że planuje masowe zwiększenie rezerw złota banku centralnego z obecnych 11 ton do ponad 100 ton lub więcej.

Czech Republic - W centrum Europy Środkowej

1000% wzrost czeskich zasobów złota

Rozmawiając z redaktorem naczelnym Ekonom, Vojtěchem Wolfem i zastępcą redaktora naczelnego, Martinem Petříčkiem, przyszły prezes banku centralnego wyjaśnił swoje podejście do zarządzania rezerwami czeskiego banku centralnego:

Pytanie Ekonom: "Wielokrotnie mówił pan, że CNB powinien inaczej zarządzać rezerwami walutowymi, które w ostatnich latach wzrosły. Jaka jest twoja wizja na ten temat?"

Aleš Michl odpowiedź:

"Zespół zarządzający rezerwami jest profesjonalny, ma zadania od zarządu banku, które działają dobrze. Chciałbym dać im nowe zadanie, aby nieznacznie zwiększyć oczekiwany zwrot z rezerw.

Aby to zrobić, musisz mieć więcej akcji i więcej złota. A robienie tego stopniowo, krok po kroku, jest to zmiana strategii na przestrzeni lat."

 Pytanie Ekonom: "Jak powinny rozwijać się proporcje poszczególnych składników?"

Aleš Michl odpowiedź:

"W naszym Komitecie ds. Aktywów i Pasywów zaproponuję stopniowe zwiększanie akcji z obecnych 16 procent rezerw do 20 procent lub więcej. Banki centralne Szwajcarii, Izraela lub duże państwowe państwowe fundusze majątkowe, na czele z Norwegią, robią to samo.

I zaproponuję więcej złota, od 11 ton do 100 i więcej ton. Stopniowo, przez kilka lat.

Złoto jest dobre dla dywersyfikacji, ma zerową korelację z akcjami. "

44-letni Michl jest członkiem zarządu czeskiego banku centralnego od grudnia 2018 r., a swoją 6-letnią kadencję jako prezes CNB rozpocznie 1 lipca 2022 r., po tym, jak został powołany na to stanowisko przez czeskiego prezydenta Miloša Zemana.

Aleš Michl - Nowy prezes czeskiego banku centralnego

Wywiad z Ekonom daje również wgląd w to, jak nowy prezes CNB myśli o zarządzaniu rezerwami złota i walutowymi czeskiego banku centralnego, a słowo "bogactwo" pojawia się wiele razy.

Michl - "Moją wizją jest posiadanie długoterminowego rentownego CNB. Jesteśmy teraz na wielkiej stracie. Chciałbym tak ustawić strategię, aby oczekiwany zwrot z aktywów, które są rezerwami walutowymi, w dłuższej perspektywie przewyższał koszt zobowiązań banku centralnego, które są głównie depozytami banków, od których musimy płacić odsetki.

Pytanie Ekonom: "Z jakiego powodu?"

Michl – "To wizja stworzenia bogactwa narodu, które przekracza moją sześcioletnią kadencję".

W innym miejscu ponownie wspomina o bogactwie narodu:

Michl - "Zamiast przewidywać kolejne niszczycielskie wydarzenie, o wiele łatwiej jest stwierdzić, że kraj, naród, ludność, biznes lub przedsiębiorstwo mogą lepiej złagodzić skutki katastrof, jeśli mają oszczędności, bogactwo, a nie stos długów w lepszych czasach. "

Przyszły gubernator nie wdaje się w szczegóły, w jaki sposób rozszerzone zasoby złota banku centralnego przyczynią się do zwiększenia oczekiwanego zwrotu z rezerw, tj. czy nowe złoto będzie aktywnie zarządzane (tj. poprzez pożyczki w złocie i swapy złota) na przykład w Banku Anglii, czy też złoto będzie przechowywane we własnym skarbcu na zasadzie alokacji.

Nie jest nawet jasne, gdzie faktycznie znajdują się obecne rezerwy złota czeskiego banku centralnego. Roczne sprawozdanie finansowe Banku za rok do 31 grudnia 2021 roku nie określa miejsc składowania złota Banku, stwierdzając jedynie, że rezerwy złota dzieli się na 10,2 tony w "Rezerwie długoterminowej – złoto umieszczane za granicą (sztabki zbywalne) oraz metale szlachetne przechowywane w Banku w długim okresie (sztabki, monety, medale)" i 0,2 tony w "Rezerwie operacyjnej – metale szlachetne przeznaczone do produkcji monet". Chociaż zeszłoroczne edycje tego samego raportu stwierdzają, że część złota była przechowywana jako krótkoterminowe (1 miesiąc) depozyty złota, co oznacza pożyczki złota (prawdopodobnie w Banku Anglii).

Polskie sztabki złota w pudełkach rozpoczynają transport lotniczy z Londynu do Warszawy, 2019

Obecnie 10,9 ton złota, które posiada czeski bank centralny, stanowi zaledwie 0,4% jego całkowitych rezerw. Według danych Światowej Rady Złota "Zmiany w oficjalnych światowych rezerwach złota" zasoby złota Czeskiego Banku narodowego spadły o 2,9 tony w latach 2002-2022 (głównie z powodu złota w zasobach wykorzystywanych do bicia i emisji czeskich złotych monet), co oznacza, że przed 2002 r. posiadał około 14 ton złota.

Potwierdzają to własne dane CNB, z dokumentem badawczym CNB z 2019 r. na temat złota banku centralnego stwierdzającym, że:

CNB sprzedał większość swojego rezerwowego złota w 1998 roku. W tym czasie złoto przestało zaspokajać potrzeby CNB w zakresie płynności, bezpieczeństwa i zwrotów. Ponadto CNB musiał zwiększyć swoje rezerwy międzynarodowe, aby móc interweniować w celu wsparcia korony czeskiej w okresach zawirowań walutowych.

W ten sposób sprzedał 56 ton złota, zyskując w ten sposób większą płynność i stabilność zwrotu, i pozostał z 14 tonami (Archiwum CNB, 2019).

Sądząc po planie Aleša Michla, aby przywrócić stos złota CNB powyżej 100 ton, prawdopodobnie nie jest on pod wrażeniem swoich poprzedników, którzy sprzedali 56 ton czeskiego złota w 1998 roku.

I nie jest jasne, dlaczego w 1998 roku CNB twierdził, że złoto "przestało zaspokajać potrzeby CNB w zakresie płynności, bezpieczeństwa i zwrotów", ponieważ jest to oczywiście fałszywe stwierdzenie, ale w 2022 roku te same powody są wykorzystywane do uzasadnienia 10-krotnego zwiększenia czeskich zasobów złota.

W latach 1990. i na początku 2000. wiele banków centralnych sprzedawało złoto w okolicznościach, które nie miały sensu finansowego, np. w Wielkiej BrytaniiHolandiiAustralii i Szwajcarii, i używało równie dziwacznych twierdzeń, aby uzasadnić sprzedaż. Do tej listy można dodać czeski bank centralny w 1998 roku.

Bardziej prawdopodobnymi powodami powszechnej sprzedaży złota przez bank centralny w latach 1990. i na początku 2000. mogło być albo zamknięcie istniejących pożyczek w złocie dla banków bulionowych, które nie miały szans na spłatę bez wymuszenia ceny złota znacznie wyżej, albo redystrybucja zasobów złota banku centralnego za kulisami z zachodnich banków centralnych do rosnących potęg gospodarczych, takich jak Chiny, à la teoria Brodskiego i Osobliwości.

Grupa Wyszehradzka - Ptaki pióra

Wyrażając plan 10-krotnego zwiększenia rezerw złota do ponad 100 ton, czeski bank centralny wydaje się wyciągać stronę z podręcznika jednego ze swoich sojuszników z Grupy Wyszehradzkiej - Węgier.

Grupa Wyszehradzka, znana również jako "Czwórka Wyszehradzka" lub "V4", jest sojuszem gospodarczym, politycznym, bezpieczeństwa i kulturalnym obejmującym Republikę Czeską, Węgry, Polskę i Słowację, który powstał w lutym 1991 r. w Wyszehradzie na Węgrzech, podczas spotkania ówczesnego prezydenta Republiki Czechosłowackiej Václava Havla, ówczesnego prezydenta Rp. Lech Wałęsa i ówczesny premier Republiki Węgierskiej József Antall.

Przypomnijmy, że w październiku 2018 r. w zaskakującym posunięciu węgierski bank centralny Magyar Nemzeti Bank (MNB) ogłosił, że zwiększył swoje rezerwy złota 10-krotnie z 3,1 tony do 31,5 tony. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule BullionStar "W zaskakującym posunięciu Centralny Bank Węgier ogłasza 10-krotny skok w swoich rezerwach złota".

Propozycja przyszłego prezesa czeskiego banku centralnego Aleša Michla, aby zwiększyć rezerwy czeskiego złota z 11 ton do ponad 100 ton, jest praktyczną kopią węgierskiego posunięcia, pod względem procentowego wzrostu (tj. 1000% wzrostu, czyli 10-krotnego).

Sztabki złota węgierskiego banku centralnego przybywają pod ciężką uzbrojoną strażą

W 2021 r. węgierski bank centralny zwiększył stawki, kupując kolejne 63 tony sztabek złota, a tym samym potroił swoje zasoby złota z 31,5 tony do 94,5 tony. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule BullionStar "Węgierski bank centralny zwiększa swoje rezerwy złota o 3000% w mniej niż 3 lata".

Podobnie inny członek Grupy Wyszehradzkiej, Polska, wywołał falę uderzeniową na rynku złota, gdy polski bank centralny ogłosił w lipcu 2019 r., że kupił 125,7 ton złota w Londynie (100 ton w 2019 r. i 25,7 ton w 2018 r.), zwiększając tym samym swoje rezerwy złota do 228,6 ton. Zobacz artykuł BullionStar "Polska dołącza do Węgier z ogromnym zakupem złota i repatriacją", aby uzyskać więcej informacji.

Następnie Polacy przewieźli 100 ton tego złota z Londynu z powrotem do Warszawy w drugiej połowie 2019 r., Korzystając z 8 specjalnych lotów towarowych, z których każdy przetransportował drogą powietrzną 1000 sztabek złota Good Delivery (łącznie 100 ton). Więcej szczegółów w "Polski bank centralny przewozi 8000 sztabek złota (100 ton) z Londynu do Warszawy".

Zakupy w 2019 r. nie były końcem zakupów złota przez Polskę, ponieważ prezes polskiego banku centralnego Adam Glapiński oświadczył w październiku 2021 r., że planują kupić dodatkowe 100 ton złota w 2022 r. Zobacz artykuł BullionStar "Polska przyspiesza zakup złota: plany zakupu 100 ton w 2022 roku", aby uzyskać więcej informacji.

Wymiana informacji

Według strony internetowej Grupy Wyszehradzkiej:

Czechy, Węgry, Polska i Słowacja zawsze były częścią jednej cywilizacji dzielącej wartości kulturowe i intelektualne oraz wspólne korzenie w różnych tradycjach religijnych, które pragną zachować i dalej wzmacniać.

"W celu zachowania i promowania spójności kulturowej współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej wzmocni przekazywanie wartości w dziedzinie kultury, edukacji, nauki i wymiany informacji".

To "dzielenie się wartościami kulturowymi i intelektualnymioraz "wymiana informacji" wydaje się obecnie obejmować kraje Grupy Wyszehradzkiej decydujące się między sobą na zakup ogromnych ilości sztabek złota. Węgry kupiły złoto. Polska kupiła złoto. A teraz Czechy planują kupić złoto. I to dużo.

Kraje Wyszehradu - Czechy, Polska, Węgry i Słowacja

Czy Słowacja może być następna? Słowacja twierdzi, że posiada 31,7 ton monetarnych rezerw złota, z których wszystkie są przechowywane w skarbcach Banku Anglii w Londynie. Kiedy Polska repatriowała 100 ton złota z Londynu w 2019 r., pojawiły się apele byłego premiera Słowacji Roberta Ficy, że Słowacja powinna zrobić to samo. Ale nic nie wyszło z tego wezwania.

Mimo to ciekawie będzie obserwować, czy Słowacja ogłosi w przyszłości, że również kupiła więcej złota, czy też planuje to zrobić, biorąc pod uwagę, że wszyscy jej koledzy z Grupy Wyszehradzkiej – Węgry, Polska i Czechy – są teraz dużymi i aktywnymi graczami w grze banku centralnego w kupowaniu złota. Jednym z głównych punktów, który może uniemożliwić Słowacji kupowanie złota, jest to, że w przeciwieństwie do Węgier, Polski i Czech, Słowacja używa euro, a więc ma mniejszą niezależność monetarną od Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Tymczasem każde z Węgier, Polski i Czech nadal mają własne waluty fiducjarne, odpowiednio forinta, złotego i koronę.

Pomimo tego, co Słowacja może zrobić lub nie, wiemy teraz, że w centrum Europy jest grupa trzech niezależnie myślących i silnych sojuszników, których trzy banki centralne, a mianowicie Narodowy Bank CzeskiMagyar Nemzeti Bank (Węgry) i Magyar Nemzeti Bank (Polska), przecierają szlak w fizycznym zakupie złota.

Konkluzja

Kiedy Węgry dokonały dużego zakupu złota w 2021 r., Wyjaśniły uzasadnienie zakupu w komunikacie prasowym, mówiąc, że złoto "nie niesie ze sobą ryzyka kredytowego ani kontrahenta, wzmacnia zaufanie do kraju we wszystkich środowiskach gospodarczych, co nadal czyni go jednym z najważniejszych aktywów rezerwowych na świecie".

Również to, że "pojawienie się globalnych skoków długu publicznego lub obaw o inflację jeszcze bardziej zwiększa znaczenie złota w strategii krajowej jako bezpiecznej przystani i jako środka przechowywania wartości".

W 2021 r., kiedy prezes polskiego banku centralnego Adam Glapiński ogłosił w wywiadzie, że bank kupi kolejne 100 ton złota w 2022 r., wyjaśnił uzasadnienie zakupu, mówiąc, że: "złoto jest wolne od ryzyka kredytowego i nie może być zdewaluowane przez politykę gospodarczą żadnego kraju. Poza tym jest niezwykle trwały, praktycznie niezniszczalny".

Stwierdził również, że złoto jest "bezpiecznym aktywem, co oznacza, że jego cena zwykle wzrasta w warunkach zwiększonego ryzyka, kryzysów finansowych i politycznych lub innych zawirowań na rynkach światowych" oraz że "złoto charakteryzuje się stosunkowo niską korelacją z głównymi klasami aktywów – zwłaszcza dolarem amerykańskim – co oznacza, że włączenie złota do rezerw zmniejsza ryzyko finansowe w procesie inwestycyjnym".

Do powyższego możemy dodać uzasadnienie zakupu złota przez przyszłego prezesa czeskiego banku centralnego Aleša Michla - "Złoto jest dobre dla dywersyfikacji, ma zerową korelację z akcjami". Choć na razie krótki komentarz, Michl nie rozpoczął jeszcze pracy gubernatora. Ale spodziewaj się bardziej dogłębnych komentarzy od niego na temat złota jeszcze w tym roku, kiedy faktycznie obejmie tę rolę. Obserwuj tę przestrzeń!

Artykuł ten został pierwotnie opublikowany na stronie internetowej BullionStar.com pod podobnym tytułem "Czechy dołączą do sojuszników Grupy Wyszehradzkiej w środkowoeuropejskiej gorączce złota".


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...