piątek, 10 czerwca 2022

"Rosyjski parlament głosuje za zerwaniem z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka"

 Rosyjski parlament uchwalił we wtorek dwie ustawy kończące jurysdykcję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w tym kraju.

Niższa izba parlamentu, Duma, zatwierdziła dwie ustawy – jedną usuwającą kraj spod jurysdykcji sądu, a drugą wyznaczającą 15 marca jako punkt graniczny, a orzeczenia przeciwko Rosji wydane po tej dacie nie zostaną wdrożone.

Ustawy zostały przyjęte niemal jednogłośnie, a tylko jeden deputowany opozycyjnej Partii Komunistycznej głosował przeciw. Muszą one teraz zostać podpisane przez prezydenta Władimira Putina, zanim staną się prawem.

W 2017 roku sąd nakazał Moskwie wypłacenie odszkodowań osobom, które przeżyły kryzys zakładników, które zarzucały służbom bezpieczeństwa uchybienie podczas szturmu na szkołę przejętą przez islamskich terrorystów w 2004 roku. Oblężenie miasta Biesłan zakończyło się krwawą bitwą z bronią palną, w której zginęło ponad 330 zakładników, w tym co najmniej 180 dzieci.

W lutym 2021 r. EtPC orzekł, że Nawalny, czołowy opozycjonista w kraju, powinien zostać zwolniony z więzienia po tym, jak został uwięziony pod zarzutami, które określił jako motywowane politycznie. Rosja określiła orzeczenie ETPC jako "bezprawne".

Rosja została przyjęta do Rady Europy, która została założona po II wojnie światowej w celu promowania praw człowieka i demokracji w Europie, za prezydentury Borysa Jelcyna w 1996 roku. Po aneksji Krymu w 2014 roku Rosja została pozbawiona prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady, które zaczęła bojkotować od 2016 roku.

15 marca Komitet Ministrów Rady Europy podjął decyzję o wydaleniu Rosji z organizacji, której częścią jest ETPC, w odpowiedzi na rozmieszczenie wojsk rosji na Ukrainie w lutym.

Rosja oświadczyła, że niezależnie zdecydowała się opuścić Radę Europy, a były prezydent Dmitrij Miedwiediew powiedział, że wyjście Rosji z organizacji stanowi okazję do przywrócenia kary śmierci, której zabraniają zasady Rady Europy.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...