Przywódca Tajwanu powiedział w piątek, że Chiny i Rosja "zakłócają i zagrażają porządkowi światowemu" niedawnymi ćwiczeniami wojskowymi Pekinu na dużą skalę w pobliżu wyspy i inwazją Moskwy na Ukrainę.
Prezydent Tsai Ing-wen przemawiała podczas spotkania w Tajpej z amerykańską senator Marshą Blackburn (R-Tenn.), która jest na drugiej wizycie członków Kongresu od czasu podróży przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na początku tego miesiąca. Wizyta ta skłoniła Komunistyczną Partię Chin (KPCh) do rozpoczęcia ćwiczeń wojskowych, w których wystrzeliła liczne pociski i wysłała dziesiątki samolotów bojowych i okrętów wojennych, aby praktycznie otoczyć wyspę. Niektóre statki przekroczyły linię środkową w Cieśninie Tajwańskiej, która od dawna jest buforem między burtami.
KPCh twierdzi, że Tajwan jest jego własnym terytorium, które w razie potrzeby zostanie poddane jej kontroli siłą. Pekin zacieśnił również relacje z Rosją i jest postrzegany jako milcząco popierający atak Moskwy na Ukrainę.
"Te wydarzenia pokazują, jak autorytarne kraje zakłócają i zagrażają porządkowi światowemu" - powiedziała Tsai.
Blackburn, republikanka z Tennessee, potwierdziła wspólne wartości między dwoma rządami i powiedziała, że "nie może się doczekać dalszego wspierania Tajwanu".
W Pekinie chińskie ministerstwo spraw zagranicznych skrytykowało wizytę Blackburn i wezwało ją do zaprzestania wszelkich form oficjalnej komunikacji z Tajwanem.
KPCh postrzega wizyty zagraniczne wysokiego szczebla na Tajwanie jako ingerencję w jej sprawy i de facto uznanie tajwańskiej suwerenności. Ostatnie ćwiczenia wojskowe chińskiego reżimu były postrzegane przez niektórych jako próba przyszłych działań wojskowych przeciwko wyspie, które według amerykańskich przywódców wojskowych mogą nastąpić w ciągu najbliższych kilku lat.
Wraz z organizacją ćwiczeń chiński reżim zerwał kontakty ze Stanami Zjednoczonymi w istotnych kwestiach, w tym w sprawach wojskowych i kluczowej współpracy klimatycznej, budząc obawy o bardziej agresywne podejście Pekinu. Wezwała również ambasadora USA w Chinach Nicholasa Burnsa do złożenia formalnej skargi. Później powiedział, że KPCh przesadza z reakcją, aby wywołać kryzys.
Ze względu na podział władzy w rządzie USA, władza wykonawcza nie ma uprawnień, aby uniemożliwić ustawodawcom składanie takich wizyt zagranicznych, a Tajwan korzysta z silnego ponadpartyjnego wsparcia w Waszyngtonie. KPCh odmawia uznania tej podstawowej zasady.
Rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel powiedział, że członkowie Kongresu i wybrani urzędnicy "wyjechali na Tajwan od dziesięcioleci i nadal będą to robić" i że jest to zgodne z polityką USA, aby utrzymywać tylko formalne stosunki dyplomatyczne z Pekinem.
"Będziemy nadal podejmować spokojne i zdecydowane kroki, aby utrzymać pokój i stabilność w regionie oraz wspierać Tajwan zgodnie z naszą wieloletnią polityką" - powiedział Patel na czwartkowym briefingu.
Tymczasem tajwański minister spraw zagranicznych Joseph Wu powiedział w piątek dziennikarzom, że "motywacją Chin jest zniszczenie status quo Cieśniny Tajwańskiej, a następnie chcą ograniczyć przestrzeń obronną Tajwanu".
Tajwan dąży do zacieśnienia współpracy obronnej i dodatkowej broni ze strony USA, a także do bliższych więzi gospodarczych.
Podczas spotkania Tsai i Blackburn podkreślili znaczenie powiązań gospodarczych, szczególnie w sektorze półprzewodników, gdzie Tajwan jest światowym liderem, a Stany Zjednoczone szukają większych inwestycji w kraju.
Blackburn przybyła do Tajpej w czwartek późnym wieczorem po wizycie na Fidżi, Wyspach Salomona i Papui Nowej Gwinei w ramach amerykańskiego nacisku na "rozszerzenie naszego śladu dyplomatycznego w tym obszarze", poinformowało jej biuro w oświadczeniu.
KPCh dokonuje inwazji na zachodni Pacyfik, podpisując szeroką umowę o bezpieczeństwie z Wyspami Salomona, którą Stany Zjednoczone i sojusznicy, tacy jak Australia, postrzegają jako próbę obalenia tradycyjnego porządku bezpieczeństwa w regionie.
Pelosi była najwyższym rangą członkiem rządu USA, który odwiedził Tajwan w ciągu 25 lat. Odpowiedzią KPCh było ogłoszenie sześciu stref otaczających wyspę na ćwiczenia wojskowe, które obejmowały wystrzeliwanie pocisków nad wyspą, z których niektóre wylądowały w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii.
Po podróży Pelosi odwiedziła ją delegacja członków Izby Reprezentantów i Senatu. W tym tygodniu gubernator Indiany złożył wizytę skoncentrowaną na współpracy biznesowej i akademickiej. Amerykańscy politycy nazwali swoje wizyty pokazem poparcia dla wyspy.
Blackburn, którego wizyta ma potrwać trzy dni, spotkał się również z ministrem spraw zagranicznych Wu i sekretarzem generalnym Rady Bezpieczeństwa Narodowego Wellingtonem Koo, a także z członkami amerykańskiej społeczności biznesowej.
Waszyngton nie ma oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Tajpej w szacunku dla Pekinu, ale pozostaje największym gwarantem bezpieczeństwa wyspy, a prawo USA wymaga, aby Tajwan miał środki do obrony i postrzegania zagrożeń dla wyspy jako spraw "poważnego zaniepokojenia".
Wizyty Kongresu USA na wyspie nasiliły się w ubiegłym roku.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.theepochtimes.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz