sobota, 27 sierpnia 2022

Tajwan: "Chiny, Rosja zakłócają, zagrażają porządkowi światowemu"

 Przywódca Tajwanu powiedział w piątek, że Chiny i Rosja "zakłócają i zagrażają porządkowi światowemu" niedawnymi ćwiczeniami wojskowymi Pekinu na dużą skalę w pobliżu wyspy i inwazją Moskwy na Ukrainę.

Prezydent Tsai Ing-wen przemawiała podczas spotkania w Tajpej z amerykańską senator Marshą Blackburn (R-Tenn.), która jest na drugiej wizycie członków Kongresu od czasu podróży przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na początku tego miesiąca. Wizyta ta skłoniła Komunistyczną Partię Chin (KPCh) do rozpoczęcia ćwiczeń wojskowych, w których wystrzeliła liczne pociski i wysłała dziesiątki samolotów bojowych i okrętów wojennych, aby praktycznie otoczyć wyspę. Niektóre statki przekroczyły linię środkową w Cieśninie Tajwańskiej, która od dawna jest buforem między burtami.

KPCh twierdzi, że Tajwan jest jego własnym terytorium, które w razie potrzeby zostanie poddane jej kontroli siłą. Pekin zacieśnił również relacje z Rosją i jest postrzegany jako milcząco popierający atak Moskwy na Ukrainę.

"Te wydarzenia pokazują, jak autorytarne kraje zakłócają i zagrażają porządkowi światowemu" - powiedziała Tsai.

Blackburn, republikanka z Tennessee, potwierdziła wspólne wartości między dwoma rządami i powiedziała, że "nie może się doczekać dalszego wspierania Tajwanu".

Tajwan USA
senator Marsha Blackburn wymienia prezenty z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen (R) podczas spotkania w Tajpej na Tajwanie 26 sierpnia 2022 r. (Biuro Prezydenta Tajwanu za pośrednictwem AP)

W Pekinie chińskie ministerstwo spraw zagranicznych skrytykowało wizytę Blackburn i wezwało ją do zaprzestania wszelkich form oficjalnej komunikacji z Tajwanem.

KPCh postrzega wizyty zagraniczne wysokiego szczebla na Tajwanie jako ingerencję w jej sprawy i de facto uznanie tajwańskiej suwerenności. Ostatnie ćwiczenia wojskowe chińskiego reżimu były postrzegane przez niektórych jako próba przyszłych działań wojskowych przeciwko wyspie, które według amerykańskich przywódców wojskowych mogą nastąpić w ciągu najbliższych kilku lat.

Wraz z organizacją ćwiczeń chiński reżim zerwał kontakty ze Stanami Zjednoczonymi w istotnych kwestiach, w tym w sprawach wojskowych i kluczowej współpracy klimatycznej, budząc obawy o bardziej agresywne podejście Pekinu. Wezwała również ambasadora USA w Chinach Nicholasa Burnsa do złożenia formalnej skargi. Później powiedział, że KPCh przesadza z reakcją, aby wywołać kryzys.

Ze względu na podział władzy w rządzie USA, władza wykonawcza nie ma uprawnień, aby uniemożliwić ustawodawcom składanie takich wizyt zagranicznych, a Tajwan korzysta z silnego ponadpartyjnego wsparcia w Waszyngtonie. KPCh odmawia uznania tej podstawowej zasady.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel powiedział, że członkowie Kongresu i wybrani urzędnicy "wyjechali na Tajwan od dziesięcioleci i nadal będą to robić" i że jest to zgodne z polityką USA, aby utrzymywać tylko formalne stosunki dyplomatyczne z Pekinem.

"Będziemy nadal podejmować spokojne i zdecydowane kroki, aby utrzymać pokój i stabilność w regionie oraz wspierać Tajwan zgodnie z naszą wieloletnią polityką" - powiedział Patel na czwartkowym briefingu.

Tymczasem tajwański minister spraw zagranicznych Joseph Wu powiedział w piątek dziennikarzom, że "motywacją Chin jest zniszczenie status quo Cieśniny Tajwańskiej, a następnie chcą ograniczyć przestrzeń obronną Tajwanu".

Tajwan dąży do zacieśnienia współpracy obronnej i dodatkowej broni ze strony USA, a także do bliższych więzi gospodarczych.

Podczas spotkania Tsai i Blackburn podkreślili znaczenie powiązań gospodarczych, szczególnie w sektorze półprzewodników, gdzie Tajwan jest światowym liderem, a Stany Zjednoczone szukają większych inwestycji w kraju.

Blackburn przybyła do Tajpej w czwartek późnym wieczorem po wizycie na Fidżi, Wyspach Salomona i Papui Nowej Gwinei w ramach amerykańskiego nacisku na "rozszerzenie naszego śladu dyplomatycznego w tym obszarze", poinformowało jej biuro w oświadczeniu.

Marsha Blackburn z wizytą na Tajwanie
Senator USA Marsha Blackburn (R-Tenn.) idzie z Douglasem Yu-Tien Hsu (L), dyrektorem generalnym tajwańskiego departamentu spraw północnoamerykańskich, gdy przybywa samolotem do Tajpej na Tajwanie 25 sierpnia 2022 r. (Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu za pośrednictwem AP)

KPCh dokonuje inwazji na zachodni Pacyfik, podpisując szeroką umowę o bezpieczeństwie z Wyspami Salomona, którą Stany Zjednoczone i sojusznicy, tacy jak Australia, postrzegają jako próbę obalenia tradycyjnego porządku bezpieczeństwa w regionie.

Pelosi była najwyższym rangą członkiem rządu USA, który odwiedził Tajwan w ciągu 25 lat. Odpowiedzią KPCh było ogłoszenie sześciu stref otaczających wyspę na ćwiczenia wojskowe, które obejmowały wystrzeliwanie pocisków nad wyspą, z których niektóre wylądowały w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii.

Po podróży Pelosi odwiedziła ją delegacja członków Izby Reprezentantów i Senatu. W tym tygodniu gubernator Indiany złożył wizytę skoncentrowaną na współpracy biznesowej i akademickiej. Amerykańscy politycy nazwali swoje wizyty pokazem poparcia dla wyspy.

Blackburn, którego wizyta ma potrwać trzy dni, spotkał się również z ministrem spraw zagranicznych Wu i sekretarzem generalnym Rady Bezpieczeństwa Narodowego Wellingtonem Koo, a także z członkami amerykańskiej społeczności biznesowej.

Waszyngton nie ma oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Tajpej w szacunku dla Pekinu, ale pozostaje największym gwarantem bezpieczeństwa wyspy, a prawo USA wymaga, aby Tajwan miał środki do obrony i postrzegania zagrożeń dla wyspy jako spraw "poważnego zaniepokojenia".

Wizyty Kongresu USA na wyspie nasiliły się w ubiegłym roku.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...