Wpis gościnny Geralda Celente
Zachodnie media odmawiają podejścia do Zełenskiego z krytycznym obiektywem, a świat za to płaci
Od początku wojny na Ukrainie w lutym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski osiągnął globalną popularność, która osiągnęła historyczne rozmiary.
Najczęstszym porównaniem jest Winston Churchill, brytyjski imperialista, który walczył z Adolfem Hitlerem podczas II wojny światowej. Tak, Churchill z morderczą historią, ale uwielbiany przez zachodnich propagandystów, którzy ukrywają jego długą historię okrucieństw. (Zobacz: Winston Churchill: His Times, His Crimes (Londyn: Verso, 2022).
A Zełenski, czczony przez Zachód i sfingowany jako bohater, podziela elementy kłamstw i oszustwa, które odzwierciedlają narrację Churchilla.
Pokaz klaunów
W całym spektrum – od komików, aktorów, presstitutes, polityków i prezydentów – Zełenski był chwalony jako światowy lider pierwszego stopnia.
Były prezydent George W. Bush nazwał go "Winstonem Churchillem" naszych czasów. Ben Stiller, aktor "Tropic Thunder", spotkał Się z Zełenskim w czerwcu i powiedział: "Jesteś moim bohaterem!"
The Hollywood Reporter powiedział, że Stiller "promieniał" podczas wizyty.
Ale przed rosyjską inwazją 24 lutego Zełenski był prawdopodobnie najbardziej znany w USA jako mało znany przywódca, który był na drugiej linii niesławnej rozmowy telefonicznej byłego prezydenta Donalda Trumpa z prośbą o zbadanie Joe Bidena i kłopotliwego syna byłego wiceprezydenta Huntera. Wezwanie doprowadziło do dochodzenia w sprawie impeachmentu, które ostatecznie doprowadziło do impeachmentu Trumpa.
Zełenski, komik z dyplomem prawnika, który grał ukraińskiego prezydenta w programie telewizyjnym, ubiegał się o urząd w 2019 roku i obiecał pracować nad oczyszczeniem kapitalizmu kolesiów i korupcji w Kijowie. Spektakl nosił tytuł "Sługa Narodu".
Podobnie jak Trump, który był mistrzem reality show, Zełenski wykorzystał rozmach popularnego sitcomu, aby rozpocząć karierę polityczną. Ta rola była bardzo specyficzna: był outsiderem, który sprzątał Kijów. A dlaczego nie? Jego program telewizyjny był tak popularny; jego partia polityczna przyjęła tę nazwę. (Indeks percepcji korupcji Transparency International 2021 umieścił Ukrainę na 122. miejscu na 180 krajów i jest uważany za drugi najbardziej skorumpowany w Europie. Rosja zajmuje 136. miejsce.)
Jedną z platform kampanii Zełenskiego był pokój z Rosją. Jak donosi Radio Wolna Europa, "jedną z jego dwóch głównych obietnic było doprowadzenie wojny do końca, cel, który sondaże pokazały, że Ukraińcy chcą, aby został osiągnięty bardziej niż cokolwiek innego".
Grając na liczbach sondaży, które pokazały, że problemem numer dwa na liście Ukraińców było stłumienie korupcji, która spustoszyła naród, Zełenski, obiecując "zwycięstwo nad korupcją", powiedział, że będzie kandydatem do jej zniszczenia.
Ustawa zadziałała, a Zełenski, który wiosną 2019 roku miał 41 lat, zdobył 73 proc. głosów.
Kłamca, Kłamca, Spodnie w ogniu
Ale wysiłki Zełenskiego, by negocjować pokój i oczyścić korupcję w Kijowie, wielu uznało za nieudane i okazało się, że Zełenski był częścią problemu przez cały czas.
Forbes napisał w 2021 roku: "Życie stało się sztuką. Ale dla wielu obserwatorów Ukrainy i zagranicznych inwestorów – chcą odzyskać swoje pieniądze. Ta filmowa wersja Sługi Ludzi nie przypomina serialu telewizyjnego. To jest klapa".
Na froncie wojennym Zełenski obarczony twardogłowymi rusofobami w kraju, którzy protestowali przeciwko wszelkim ustępstwom.
Prezydent zgodził się, że wybory powinny odbyć się w Donbasie, ale tylko zgodnie z ukraińskimi standardami i bez rosyjskich wojsk na miejscu. W tym czasie Moskwa zaprzeczyła obecności wojsk.
Zełenski wcześniej zgodził się na formułę Steinmeiera, która pozwoliłaby na przeprowadzenie wyborów lokalnych jeszcze przed opuszczeniem tego obszaru przez te wojska. Ale nie wdrożył przepisów, aby zakończyć śmiertelny konflikt. Zamiast tego nasiliły się walki wojskowe między Kijowem a separatystycznym Donbasem, według doniesień zginęło od 14 000 do 15 000 osób.
Pojawiły się pewne oznaki, że napięcia między krajami słabną – w tym wymiany więźniów – ale w październiku 2021 r. Ukraina wysłała uzbrojonego drona do regionu, co ponownie spowodowało wzrost napięcia.
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił jednak uznanie przez Moskwę separatystycznego regionu tuż przed inwazją Moskwy 24 lutego.
Putin powiedział, że celem operacji była ochrona ludzi w Donbasie, którzy "stoją w obliczu upokorzenia i ludobójstwa popełnionego przez reżim w Kijowie".
Kilka dni przed inwazją Putin spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i powiedział dziennikarzom po spotkaniu: "Oczywiście kwestia bezpieczeństwa europejskiego była również omawiana w kontekście sytuacji wokół rozwiązania konfliktu na Ukrainie".
"Jak wiadomo, władze w Kijowie odmawiają przestrzegania porozumień mińskich i porozumień z 2015 roku, a także porozumień osiągniętych na późniejszych szczytach w formacie normandzkim... Nie ma postępu w tak ważnych kwestiach, jak reforma konstytucyjna, amnestia, wybory lokalne czy specjalny status prawny Donbasu... Szanse na przywrócenie integralności terytorialnej kraju poprzez bezpośredni dialog z Donieckiem i Ługańskem są nadal ignorowane, tak jak dotychczas. Ukraina systematycznie łamie prawa człowieka na dużą skalę i nadal popiera dyskryminację rosyjskojęzycznych na poziomie legislacyjnym.
Źródła powiedziały The Kyiv Independent, że Francja i Niemcy wezwały Ukrainę do przestrzegania rosyjskiego "spinu" porozumienia, aby zapobiec wojnie. W raporcie napisano, że prezydent Francji Emmanuel Macron poprosił Zełenskiego o rozmowę z separatystami w regionie, a Zełenski powiedział "nie". Scholz wezwał też Kijów do zaoferowania okupowanym terytoriom w Donbasie pewnej autonomii.
Kijów sprzeciwia się umowie, ponieważ twierdzi, że umowa przyznałaby tym terytoriom "pełną amnestię dla wszystkich walczących, prawo do powoływania własnych prokuratorów i sędziów oraz do rozwijania własnych więzi politycznych i gospodarczych z Rosją".
Klub Korupcyjny
Na froncie korupcyjnym głównym zarzutem Zełenskiego były miliardy, które ukraińscy oligarchowie trzymali w firmach fasadowych za granicą, aby uniknąć podatków. Krytycy twierdzą, że te zagraniczne firmy mają być pojazdami, aby uniknąć płacenia podatków na Ukrainie.
Zełenski doznał poważnego ciosu politycznego, gdy w 2021 r. doszło do wycieku Pandora Papers do Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych. Dokumenty pokazały, że Zełenski miał przybrzeżne firmy fasadowe i jest "raczej podobny do swoich poprzedników", donosił wówczas The Guardian.
Okazuje się, że Zełenski i jego bliscy współpracownicy utrzymywali własną sieć tych spółek offshore, zgodnie z dokumentami.
Firmy te zostały założone w 2012 roku, na długo przed tym, jak kandydował na prezydenta. Spółki offshore Zełenskiego znajdowały się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Cyprze i Belize. Jego partnerzy otrzymali pionowe posady w władzy wykonawczej jego rządu.
Biuro Zełenskiego oświadczyło wówczas, że użycie tych firm miało na celu ochronę go przed siłami prorosyjskimi.
W raporcie napisano, że dwie spółki offshore należały do partnerów Zełenskiego i kupowały "trzy luksusowe nieruchomości w centrum Londynu". Dokumenty te mówiły, że Zełenski przekazał swoje udziały w jednej ze swoich spółek offshore głównemu doradcy i byłemu partnerowi biznesowemu, Sergijowi Shefirowi, tuż przed jego wyborem.
Biuro Zełenskiego poinformowało, że firmy te zostały stworzone w celu ochrony dochodów grupy przed byłym prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, który był uważany za prorosyjskiego.
W raporcie Al Jazeery napisano, że biuro Zełenskiego nie odpowiedziało na dowody na to, że jego żona nadal otrzymuje dywidendy od spółki offshore.
Ukraina, jak dotąd, miała najwięcej polityków wymienionych w wycieku Pandora Papers w wieku 38 lat. Rosja zajęła drugie miejsce z 19 punktami.
Iryna Gerashchenko, deputowana z partii byłego prezydenta Petra Poroszenki, twierdziła, że Zelesnky dopuścił się uchylania się od płacenia podatków.
"On i jego wspólnicy zabrali fundusze za granicę, nie płacąc żadnych podatków do ukraińskiego budżetu" - napisała na Twitterze.
Zełenski pokonał miliardera w 2019 roku.
Ihor Kołomojski
Relacje Zełenskiego z Ihorem Kołomojskim, ukraińskim oligarchą, również zostały zbadane po tym, jak pojawiły się doniesienia o tajnej wypłacie 41 milionów dolarów na rzecz zagranicznej firmy medialnej Zełenskiego o nazwie Kvartal 95.
Iryna Venediktova, główna prokurator Ukrainy, powiedziała dziennikarzom w 2021 r., że rewelacje nie były "niespodzianką" dla organów ścigania w kraju, donosi bykvu.com. Zakwestionowała prawdziwość raportu.
Kołomojski był głównym zwolennikiem kandydatury Zełenskiego na prezydenta.
20 lipca Ukraińska Prawda po raz pierwszy poinformowała, że obywatelstwo Kołomojskiego zostało cofnięte z powodu jego podwójnego obywatelstwa. Kołomojski posiada obywatelstwo Izraela, Cypru i Ukrainy.
Kijowski "Independent" poinformował, że Kołomojski ma udziały w firmach naftowych, metalurgicznych, środkach masowego przekazu i bankach. Kiedyś podobno żartował, że ukraińskie prawo zabrania podwójnego obywatelstwa, "ale nie mówi nic o potrójnym obywatelstwie".
Dokumenty Pandory sugerowały, że Zełenski był zaangażowany w pranie brudnych pieniędzy z PrivatBanku Kołomojskiego, który pomógł komikowi kupić mieszkanie w Londynie.
Zełenski ma również 15-pokojową willę we Włoszech, której nie ujawnił w swoim publicznym oświadczeniu majątkowym podczas ubiegania się o urząd w 2019 roku.
Włoska gazeta Il Tirreno poinformowała niedawno, że willa, która nadal jest własnością Zełenskiego, została wynajęta kobiecie z byłego ZSRR, która obecnie mieszka w Londynie. W raporcie zauważono, że kobieta prawdopodobnie wynajęła willę za pośrednictwem strony trzeciej, ale jest to godne uwagi, ponieważ Kijów wzywa UE do zakazania rosyjskim turystom.
Biuro Zelesnky'ego odesłało The Trends Journal do oświadczenia włoskiej firmy zarządzającej nieruchomościami, San Tommaso SRL. Firma zaprzeczyła doniesieniom, że nieruchomość została wynajęta kobiecie z Federacji Rosyjskiej.
Zełenski Draft-Dodger
Podczas kampanii w 2019 r. historia unikania poboru przez Zełenskiego stała się centralnym punktem, który były prezydent Petro Poroszenko próbował przeanalizować. 13 kwietnia 2019 r. Ministerstwo Obrony Ukrainy potwierdziło na Facebooku, że Zełenski zignorował cztery projekty zawiadomień 15 kwietnia 2015 r., 23 czerwca 2014 r., 15 sierpnia 2014 r. i 10 października 2015 r. "Obywatel Zełenski W.O. nie przybył do komisariatu wojskowego na swoje wezwanie" - czytamy w poście.
Ministerstwo Obrony i biuro Zełenskiego nie odpowiedziały na e-maile z prośbą o komentarz od The Trends Journal. Zełenski od początku inwazji był krytykowany za to, że nie pozwalał walczącym mężczyznom na opuszczenie kraju i stosował strategię wydawania wezwań wojskowych na stacjach benzynowych i innych miejscach publicznych.
New York Times doniósł, że młodzi mężczyźni na Ukrainie są zobowiązani do odbycia służby wojskowej, "chyba że należą do kategorii zwolnionych, takich jak zapisanie się na uniwersytet, niepełnosprawność lub posiadanie co najmniej trójki dzieci".
Szerząca się korupcja
Europejski Trybunał Obrachunkowy opublikował we wrześniu specjalny raport, w którym stwierdzono, że "wielka korupcja i zawłaszczanie państwa" są nadal powszechne w kraju pomimo 20 lat wysiłków Unii Europejskiej na rzecz interwencji i pomocy w jej programie reform.
"UE od dawna zdaje sobie sprawę z powiązań między oligarchami, urzędnikami wysokiego szczebla, politykami, sądownictwem i przedsiębiorstwami państwowymi. Nie opracowała jednak realnej strategii walki z wielką korupcją" - napisali audytorzy w oświadczeniu.
Do czasu rosyjskiej inwazji UE była największym darczyńcą dla Ukrainy. Komisja Europejska przeznaczyła około 5,6 mld euro na programy pomocy makrofinansowej i 2,2 mld euro na programy pomocowe od 2014 r. Komisja gwarantuje również pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 4,4 mld euro.
Juhan Parts, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego odpowiedzialny za raport, "pomimo zróżnicowanego wsparcia, jakie UE zaoferowała Ukrainie, oligarchowie i partykularne interesy nadal podważają praworządność na Ukrainie i zagrażają rozwojowi kraju".
Raport Freedom House z 2022 r. wymienia Ukrainę jako "częściowo wolną", z wynikiem 61 na 100 możliwych.
TRENDPOST: Zaledwie miesiąc przed wojną Bloomberg poinformował, że ukraińska gospodarka znajduje się w stanie swobodnego upadku i potrzebuje zastrzyku w wysokości 5 miliardów dolarów, aby się ustabilizować. USA udzieliły Kijowowi dziesiątków miliardów wsparcia finansowego podczas wojny, ale w październiku wyraziły obawy, że Kijów zbyt długo zajmuje kontrolę nad szalejącą korupcją.
"UE i USA są bardzo rozczarowane niewyjaśnionymi i nieuzasadnionymi opóźnieniami w wyborze szefa Wyspecjalizowanej Prokuratury Antykorupcyjnej, kluczowego organu w walce z korupcją na wysokim szczeblu" - oświadczyła 9 października ambasada USA w Kijowie. "Wzywamy komisję selekcyjną do wznowienia prac bez dalszych opóźnień. Brak postępów w procesie selekcji podważa pracę agencji antykorupcyjnych, utworzonych przez Ukrainę i jej międzynarodowych partnerów" - napisano.
Zełenski został nawet oskarżony o wykorzystywanie swojej polityki "deoligarchizacji" jako broni politycznej podczas sprawowania urzędu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.theburningplatform.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz