AUTOR: TYLER DURDEN
Chiński import ropy naftowej i węgla z Rosji eksplodował w sierpniu, dane pokazały we wtorek, ale pomimo skoku podaży, Rosja przekazała Arabii Saudyjskiej swój najlepszy dostawca ropy po raz pierwszy od czterech miesięcy, mimo że eksport węgla osiągnął rekordowy poziom.
Według danych chińskiej Generalnej Administracji Celnej import rosyjskiej ropy, w tym dostawy pompowane rurociągiem Wschodniosyberyjskiego Oceanu Spokojnego (WSTO) oraz transporty morskie z rosyjskich portów europejskich i dalekowschodnich, wyniósł 8,342 mln ton, co stanowi wzrost o 28% r/r, co odpowiada 1,96 mln baryłek dziennie (bpd) i niewiele odbiega od majowego rekordu prawie 2 mln baryłek dziennie. Chiny są największym nabywcą ropy naftowej w Rosji, zwłaszcza teraz, gdy większość zachodniego świata nałożyła sankcje na rosyjską energię.
Chińskie zakupy rosyjskiej ropy wzrosły, aby czerpać korzyści ze spadku zakupów w Europie i spadku cen rosyjskiej ropy...
... właśnie wtedy, gdy Pekin najbardziej tego potrzebuje, ponieważ kryzys ukraiński popycha Moskwę w poszukiwaniu alternatywnych rynków
Rosyjski import wzrósł, ponieważ chińskie niezależne rafinerie przedłużyły zakupy zdyskontowanych rosyjskich dostaw, które wyparły konkurencyjne ładunki z Afryki Zachodniej i Brazylii.
Ale pomimo pełnej ceny, import z Arabii Saudyjskiej odbił się w zeszłym miesiącu do 8,475 mln ton, czyli 1,99 mln baryłek dziennie, o 5% powyżej poziomów sprzed roku i po prostu wyprzedza Rosję na pierwszym miejscu. Arabia Saudyjska pozostaje również największym dostawcą w ujęciu rok do roku, wysyłając 58,31 mln ton ropy od stycznia do sierpnia, co stanowi spadek o 0,3% w porównaniu z rokiem ubiegłym, w porównaniu z 55,79 mln ton z Rosji, co stanowi wzrost o 7,3% w porównaniu z okresem sprzed roku.
W sumie import ropy naftowej do Chin w sierpniu spadł o 9,4% w porównaniu z rokiem poprzednim, ponieważ przestoje w państwowych rafineriach i niższa działalność w niezależnych zakładach spowodowane słabymi marżami ograniczyły zakupy.
Poniższa tabela pokazuje import według kraju, z wielkościami w tonach metrycznych i zmianą procentową obliczoną przez Reuters.
Silne zakupy rosyjskiej ropy nadal odbijały się na konkurencyjnych dostawach z Angoli i Brazylii, które spadły w sierpniu odpowiednio o 34% i 47% rok do roku. W zeszłym miesiącu służby celne nie zgłosiły żadnego importu z Wenezueli lub Iranu. Państwowe firmy naftowe unikają zakupów od końca 2019 r. z obawy przed nałożeniem wtórnych sankcji USA, chociaż wiele z nich nadal angażuje się w nielegalny handel, który nie jest ujawniony w księgach. Jedną z takich firm jest China Aerospace Science and Industry Corp (CASIC), która od końca 2020 r. przeniosła do Chin 25 milionów baryłek wenezuelskiej ropy, czego chińskie służby celne nie zgłaszają.
Wtorkowe dane celne pokazały również, że import z Malezji, często wykorzystywany jako punkt przesiadkowy w ciągu ostatnich dwóch lat dla ropy pochodzącej z Iranu, Wenezueli, a ostatnio z Rosji, prawie podwoił się w porównaniu z rokiem poprzednim, do 3,37 mln ton, czyli 794 tys. baryłek dziennie.
Chiny nie importowały żadnej ropy ze Stanów Zjednoczonych, wynika z danych.
Ale pekin nie tylko w ropie naftowej falował: chiński import węgla z Rosji również eksplodował w sierpniu, przekraczając poziom z zeszłego miesiąca i osiągając najwyższy poziom od co najmniej pięciu lat, ponieważ przedsiębiorstwa energetyczne największego na świecie konsumenta węgla szukały zagranicznych dostaw, aby zaspokoić rosnący popyt w ekstremalnie upalne dni.
Napływ rosyjskiego węgla w ubiegłym miesiącu wyniósł 8,54 mln ton, w porównaniu z poprzednim szczytem 7,42 mln ton w lipcu i o 57% wyższym niż w tym samym okresie ubiegłego roku, wynika z chińskich danych celnych. W rzeczywistości miesięczna liczba była najwyższa w historii, ponieważ porównywalne statystyki rozpoczęły się w 2017 r.
Ceny rosyjskiego węgla wzrosły, ponieważ zarówno Chiny, jak i Indie zwiększyły zakupy, ale nadal były tańsze niż krajowy węgiel tej samej jakości. Rosyjski węgiel energetyczny na 5 500 kcal na podstawie dostawy do Chin został oszacowany na około 155 USD za tonę pod koniec sierpnia, w porównaniu z około 150 USD za tonę miesiąc wcześniej.
Jak zauważa Reuters, po poważnej suszy i fali upałów, które nawiedziły zachodnie i południowe Chiny od końca lipca, elektrownie węglowe przygotowały produkcję, aby zaspokoić rosnący popyt na klimatyzację i lukę w dostawach z elektrowni wodnych. Zwiększyły również zakupy wyższej jakości węgla energetycznego, takiego jak węgiel rosyjski, w celu poprawy wydajności wytwarzania energii elektrycznej.
Chiny przywiozły w sierpniu 15,82 mln ton brudnego paliwa od swojego głównego dostawcy Indonezji, o 35% więcej niż w lipcu. Ale to wciąż mniej niż 17,3 mln ton importowanych w sierpniu ubiegłego roku.
Wzrost zakupów indonezyjskiego węgla nastąpił, gdy lukratywne ceny zachęciły przedsiębiorstwa użyteczności publicznej do składania większej liczby zamówień. W sierpniu indonezyjski węgiel energetyczny o pojemności 3 800 kcal był o około 170 juanów (24,26 USD) za tonę tańszy niż ten sam wysokiej jakości chiński węgiel, a 4 700 kcal węgla był o 140 juanów niższy.
Oczekuje się, że przedsiębiorstwa energetyczne zwiększą import w październiku, aby uzupełnić zapasy przed rozpoczęciem sezonu grzewczego w większości północnych Chin w połowie listopada.
Jednak wraz z kontynuacją deprecjacji renminbi importowany węgiel stanie się droższy dla chińskich nabywców i potencjalnie zmniejszy popyt.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz