W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat świat przechodził masowe wymieranie, ponieważ siedliska i bioróżnorodne ekosystemy są zmniejszane z planety. World-Wide Fund for Nature (WWF) opublikował nowy raport dokumentujący przerażającą utratę populacji zwierząt od 1970 roku. Według ich najnowszego raportu Living Planet Report 2022, dzisiejsze praktyki rolnicze (monokultura) i inne szkodliwe działania człowieka szybko niszczą naturalne siedliska i wypierają dziką przyrodę, prowadząc do niszczycielskich strat dla różnorodności biologicznej i populacji zwierząt.
Populacje dzikich zwierząt spadły o 69%, miliony gatunków na skraju wyginięcia
W raporcie zbadano ponad 5000 gatunków ptaków, ssaków,, i ryb, obejmujących 32 000 różnych populacji zwierząt. Raport stwierdza, że populacje zwierząt spadły o 69 procent w ciągu ostatnich 50 lat! W Afryce utracono dwie trzecie populacji zwierząt. W Europie nastąpił spadek populacji zwierząt o 18 procent. W Azji szkody wynoszą 55 procent, a w Ameryce Północnej populacje zwierząt spadły o 20 procent. Największe straty występują w Ameryce Łacińskiej i na karaibach; populacje zwierząt spadły na tych obszarach o 94%. Miliony gatunków roślin i zwierząt są obecnie na skraju wyginięcia.
Marco Lambertini, dyrektor generalny WWF International, powiedział, że cała organizacja jest "bardzo zaniepokojona" nowymi danymi. Dane pokazują "niszczycielski spadek populacji dzikich zwierząt, w szczególności w regionach tropikalnych, które są domem dla jednych z najbardziej zróżnicowanych biologicznie krajobrazów na świecie" - powiedział. Obejmuje to rafy koralowe z ciepłą wodą, które zostały przecięte o połowę w ciągu ostatnich 50 lat.
Celem powinno być zachowanie i odbudowa różnorodności biologicznej
Populacje słodkowodne monitorowane przez WWF zmniejszyły się średnio o 83% od 1970 roku. Kurczenie się jezior, strumieni i rzek stanowi również poważne zagrożenie dla szlaków migracyjnych. Co gorsza, prawie jedna trzecia wszystkich monitorowanych światowych zasobów rybnych jest obecnie przełowiona. Inne problemy obejmują zanieczyszczenie, wprowadzanie gatunków inwazyjnych i rozprzestrzenianie się chorób. Największym zagrożeniem nadal jest szybkie wylesianie i nieostrożne praktyki rolnicze.
"Dzisiejsze systemy żywnościowe są odpowiedzialne za ponad 80 procent wylesiania na lądzie, a jeśli spojrzysz na ocean i słodką wodę, powodują one również załamanie zasobów rybnych i populacji w tych siedliskach" - powiedział Lambertini. "Musimy podkreślić fakt, że utrata przyrody nie jest tylko moralną kwestią naszego obowiązku ochrony reszty świata. W rzeczywistości jest to kwestia wartości materialnej, kwestia bezpieczeństwa ludzkości" – powiedział Lambertini.
Zespół naukowców z Europy odkrył, że zróżnicowane zbiorowiska roślinne odnoszą większe sukcesy i umożliwiają wyższe plony niż monokultury. Podczas gdy monokultury są uprawiane wydajnie, nie są zrównoważone dla środowiska, ponieważ powodują uszkodzenia gleby i wody. Bardziej zróżnicowana społeczność roślinna pozwoliłaby zatem większej liczbie roślin i zwierząt rozwijać się w ich naturalnych siedliskach. Zamiast postrzegać zioła i zwierzęta jako szkodniki, rolnicy mogliby znaleźć sposoby na zwiększenie różnorodności biologicznej i zachowanie leśnictwa w tym procesie. Wykorzystując mieszankę roślin na polach uprawnych, różne gatunki roślin, grzyby i populacje zwierząt ewoluują razem, uzupełniając się nawzajem. W permakulturze wymagana jest mniejsza kontrola szkodników, a naturalne nawozy są włączane i stosowane bardziej efektywnie.
Lambertini uważa, że światowi przywódcy powinni zająć się kwestią utraty różnorodności biologicznej, stosując wiążące międzynarodowe zobowiązanie podobne do porozumienia klimatycznego z Paryża. W sprawozdaniu wzywa się do bardziej zrównoważonej produkcji żywności i bardziej odpowiedzialnego spożywania żywności, a także do większego nacisku na ochronę i odbudowę naturalnych siedlisk. W sprawozdaniu wezwano również rządy do poszanowania wartości zasobów dostarczanych przez różnorodne ekosystemy, w tym różne dzikie pokarmy i naturalne leki.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz