AUTOR: TYLER DURDEN
Płace rosną, ale nie nadążają za inflacją.
Martin Armstrong z Statisty zauważa, że chociaż negocjacje płacowe mogły doprowadzić do wzrostu płac w kilku sektorach w tym roku, ogólny wzrost pozostanie poniżej wzrostu cen konsumpcyjnych w wielu krajach, co potwierdzają dane opublikowane przez OECD w raporcie makroekonomicznym.
Wojna na Ukrainie znacznie podniosła ceny, szczególnie energii, zwiększając inspirowaną hojnością presję inflacyjną banku centralnego w czasie, gdy koszty utrzymania już szybko rosły na całym świecie. W rezultacie globalne warunki finansowe znacznie się zaostrzyły w tym roku, a perspektywy dla rynków pracy pozostają niepewne. W większości krajów OECD średni wzrost płac był wolniejszy niż inflacja, zmniejszając siłę nabywczą gospodarstw domowych pomimo rządowych środków mających na celu złagodzenie wpływu rosnących cen żywności i energii.
Jak pokazuje infografika Statisty, Szwajcaria jest na razie jedną z niewielu analizowanych gospodarek, które wydają się być oszczędzone.
Więcej infografik znajdziesz na Statista
W Stanach Zjednoczonych średni spadek płac realnych dla całej populacji - we wszystkich sektorach i na wszystkich poziomach dochodów - wyniósł nieco ponad 2 procent rok do roku w trzecim kwartale 2022 r.
W Europie Niemcy i Hiszpania odnotowały jeszcze wyraźniejszy spadek siły nabywczej, a realne dochody spadły odpowiednio o nieco ponad 4 procent i 5 procent w całym kraju.
Kilka czynników wyjaśnia różnice między krajami, takie jak różnice w narażeniu na inflację, ale także w środkach ochrony socjalnej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz