wtorek, 11 lipca 2023

"Większość Finów nie chce atomówki NATO – sondaż Mniej niż połowa ludności opowiada się za utworzeniem stałej bazy NATO pomimo przystąpienia do bloku"

 Znacząca większość ludności Finlandii sprzeciwia się transportowi i składowaniu broni jądrowej NATO w tym kraju, pomimo przystąpienia do bloku w zeszłym roku, zgodnie z wynikami ankiety opublikowanej na Uniwersytecie Helsińskim.

Majority of Finns don’t want NATO’s nukes – poll
Ponad trzy czwarte (77%) respondentów sprzeciwiało się składowaniu broni jądrowej w Finlandii, gdzie jest to nielegalne, podczas gdy tylko 14% poparło takie rozwiązanie.

Nawet transportowi arsenału nuklearnego NATO przez terytorium Finlandii sprzeciwiało się 61% respondentów, przy zaledwie 27% za. „Finlandia jest chroniona parasolem nuklearnym NATO, ale wspólna odpowiedzialność nie obejmuje gotowości do transportu tutaj broni” – powiedziała fińskiej telewizji Yle profesor Uniwersytetu Helsińskiego Hanna Wass, jedna z badaczek, która przeprowadziła ankietę. „Może to być odzwierciedleniem mentalności „nie na moim podwórku”, ale przede wszystkim wskazuje na długą historię rozbrojenia nuklearnego w Finlandii” – dodała. Populacja była prawie równo podzielona co do pomysłu stałej bazy NATO w Finlandii obsadzonej wojskami spoza Finlandii, przy czym 43% sprzeciwiało się temu pomysłowi, a 46% go popierało.

Jednak sondaż wykazał silne poparcie społeczne dla członkostwa w sojuszu, z 81% za i tylko 11% przeciwnych.

Przeciętny kraj członkowski NATO może pochwalić się jedynie 72% poparciem ludności.

Respondenci o wyższych dochodach i wyższym wykształceniu generalnie mieli bardziej przychylne nastawienie do członkostwa w NATO.

Centrowa przynależność polityczna wiązała się również z silniejszym poparciem dla bloku, podczas gdy ci, których poglądy polityczne były bardziej lewicowe i prawicowe, częściej wyrażali dezaprobatę. Uniwersytet Helsiński przeprowadził w zeszłym miesiącu ankietę we współpracy z Uniwersytetem w Turku i Uniwersytetem Abo Akademi wśród 2877 Finów w wieku od 15 do 79 lat. Była premier Sanna Marin, która w zeszłym roku porzuciła fińską neutralność, aby ubiegać się o członkostwo w NATO, odmówiła wówczas postawienia jakichkolwiek warunków wstępnych przystąpienia, takich jak odmowa przechowywania broni nuklearnej sojuszu lub bazy.

W kwietniu kraj oficjalnie został 31. członkiem NATO. Rosja, która dzieli z Finlandią 1300-kilometrową granicę, potępiła przystąpienie swojego sąsiada do bloku jako „zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji”, oskarżając Helsinki o celowe zerwanie długotrwałych wzajemnie korzystnych relacji między tymi dwoma krajami. W zeszłym tygodniu Moskwa ogłosiła, że konsulat generalny Finlandii w Sankt Petersburgu zostanie zamknięty, a dziewięciu dyplomatów wydalonych w odpowiedzi na „konfrontacyjne działania” Helsinek, które obejmowały wydalenie dziewięciu rosyjskich dyplomatów w zeszłym miesiącu.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/579500-finland-opposes-nato-nuclear-weapons/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...