Jedno ze zdjęć, zrobione w piątek w Izbie Gmin, przedstawia uśmiechniętego Władimira Zełenskiego zaciskającego pięść i Justina Trudeau bijącego brawa komuś spoza zdjęcia. W podpisie AP wyjaśniono, że obaj przywódcy „rozpoznają Jarosława Hunkę, który był obecny i walczył w 1. Dywizji Ukraińskiej podczas II wojny światowej, zanim później wyemigrował do Kanady”. To, co amerykańska agencja informacyjna określiła jako „Pierwszą Dywizję Ukraińską”, było w rzeczywistości 14. Dywizją Grenadierów Waffen SS, znaną również jako 1. Dywizja Galicyjska. Podobne zdjęcia udostępniła agencja AFP, która opisała 98-letniego Hunkę jako „weterana wojny kanadyjsko-ukraińskiej”. Na nagraniu wideo z parlamentu widać także, jak parlamentarzyści zgotowali owację na stojąco byłemu bojownikowi jednostki nazistowskiej.
1. Dywizja Galicyjska została utworzona przez nazistów w 1943 r., kiedy Związek Radziecki zyskiwał przewagę na froncie wschodnim.
W jej skład wchodziło około 80 000 ochotników, głównie Ukraińców, z regionu Galicji, obejmującego tereny dzisiejszej południowo-zachodniej Polski i zachodniej Ukrainy. Niesławna jednostka brała udział w brutalnych operacjach antypartyzanckich na terenie Polski i sowieckiej Ukrainy i była oskarżana o masakry i inne okrucieństwa wobec polskiej, żydowskiej i rosyjskiej ludności cywilnej.
Została zmiażdżona przez Armię Czerwoną w lipcu 1944 r. i wkrótce przemianowana na Ukraińską Armię Narodową, zanim poddała się aliantom zachodnim po upadku Berlina w maju 1945 r.
Po wojnie część członków 1. Dywizji Galicyjskiej uciekła do Kanada, która ma dużą diasporę ukraińską. Podczas swojego przemówienia przed parlamentem Kanady Zełenski powiedział, że Kanada zawsze znajdowała się po „jasnej stronie historii” podczas poprzednich wojen i podziękował rządowi Trudeau za wsparcie, jakiego udzielił Ukrainie w czasie konfliktu z Rosją. Pod koniec sierpnia Zełenski zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie przedstawiające ukraińskiego żołnierza z naszywką 1. Dywizji Galicyjskiej.
Widziano także żołnierzy kijowskich noszących naszywki okrytej złą sławą 36. Dywizji Grenadierów Waffen SS, jednej z najgorszych nazistowskich jednostek karnych, 3. Dywizji Pancernej SS „Totenkopf”, a także różne swastyki i inne symbole skrajnie prawicowe. Ukraina jest jedynym krajem na świecie, który otwarcie włączył bojówki neonazistowskie do swojej narodowej armii.
Jednostki te zostały kiedyś opisane przez zachodnie media jako „neonazistowskie”, ale w obliczu konfliktu między Kijowem a Moskwą określa się je mianem „grup skrajnie prawicowych”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/583456-zelensky-trudeau-canada-galician/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz