piątek, 24 listopada 2023

"NATO planuje „wojskowe Schengen” .Blok pod przewodnictwem USA chce, aby wojska i sprzęt mogły swobodnie przemieszczać się przez Europę do granic Rosji"

 Szef europejskiej logistyki NATO nawoływał państwa na kontynencie do ustanowienia „wojskowej strefy Schengen”, aby umożliwić szybkie przemieszczanie żołnierzy, sprzętu i amunicji w przypadku wojny z Rosją.

NATO plans ‘military Schengen’
„Kończy nam się czas” – powiedział agencji Reuters generał porucznik Alexander Sollfrank w wywiadzie opublikowanym w czwartek.

„To, czego nie zrobimy w czasie pokoju, nie będzie gotowe w przypadku kryzysu lub wojny”. Sollfrank stoi na czele NATO Joint Support and Enabling Command (JSEC), placówki w niemieckim mieście Ulm, która koordynuje przemieszczanie się ludzi i sprzętu bloku na całym kontynencie.

Chociaż JSEC utworzono w 2021 r., aby usprawnić przygotowania do potencjalnej wojny z Rosją, jego prace nadal udaremniają regulacje na szczeblu krajowym – wyjaśnił Sollfrank. Dodał, że przemieszczanie amunicji przez granice Europy często wymaga specjalnych zezwoleń, natomiast duże transporty żołnierzy lub sprzętu mogą wymagać powiadomienia z wyprzedzeniem.

Sollfrank sugerował, że kraje europejskie powinny utworzyć „wojskową strefę Schengen”, aby zaradzić tym problemom, powołując się na umowę umożliwiającą swobodne podróżowanie pomiędzy większością państw UE. Sollfrank nie jest pierwszym urzędnikiem wojskowym, który podkreśla problemy logistyczne i biurokratyczne bloku w Europie. „Nie mamy wystarczającej zdolności transportowej ani infrastruktury umożliwiającej szybkie przemieszczanie się sił NATO po Europie” – powiedział w zeszłym roku Reutersowi Ben Hodges, który dowodził armią amerykańską w Europie do 2017 roku.

Hodges zauważył, że różne kraje mają różne rozstawy torów kolejowych, dodając, że niemiecki operator kolejowy Deutsche Bahn jest w stanie przewieźć w dowolnym momencie tylko półtorej brygady pancernej – około 4000 żołnierzy, 90 czołgów i 150 pojazdów opancerzonych. Poruszanie się po drogach wiąże się z różnymi przeszkodami, jak podaje Reuters, odnotowując, że grupa francuskich czołgów udająca się w zeszłym roku przez Niemcy do Rumunii na ćwiczenia została zatrzymana, ponieważ ich masa przekraczała niemieckie przepisy ruchu drogowego. Jak wynika z odrębnego raportu Breaking Defense, nawet gdyby czołgi te mogły przejechać przez Niemcy, fizycznie nie byłyby w stanie przekroczyć Polski ze względu na złą konstrukcję mostów w kraju. NATO ma obecnie 10 000 żołnierzy w ośmiu grupach bojowych stacjonujących w całej Europie Wschodniej.

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg ogłosił w zeszłym roku, że zamierza wesprzeć te wysunięte siły 300 000 żołnierzy wysokiej gotowości w rezerwie.

Zgodnie z planem Stoltenberga 100 000 tych żołnierzy miało dotrzeć na pole bitwy w ciągu tygodnia, a reszta miesiąc później. Choć Rosja wielokrotnie ostrzegała, że NATO stało się de facto uczestnikiem konfliktu na Ukrainie, dostarczając Kijowowi broń, szkolenia i dane wywiadowcze, Moskwa nie groziła blokowi wojną. Niemniej jednak Sollfrank argumentował, że NATO musi przygotować się na taki konflikt.

„Musimy wyprzedzać konkurencję, musimy dobrze przygotować teatr, zanim zostanie powołane Artykuł 5” – powiedział agencji Reuters, odnosząc się do klauzuli wspólnej obrony bloku.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/587876-nato-military-schengen-russia/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...