Rosja i Ukraina były gotowe do zawarcia pokoju, ale Kijów pod naciskiem Waszyngtonu odmówił podpisania ostatecznego porozumienia, powiedział w piątek premier Węgier Viktor Orban.
W rozmowie z ogólnokrajowym Radiem Kossuth Orban zgodził się z byłym kanclerzem Niemiec Gerhardem Schroederem, że to Stany Zjednoczone udaremniły rozmowy pokojowe w Stambule w marcu 2022 roku.
„To, co powiedziała była kanclerz Niemiec, jest faktem dobrze znanym w świecie dyplomacji” – powiedział Orban. „I to też wiemy z wszelkiego rodzaju raportów i źródeł wywiadowczych, że rzeczywiście w 2022 roku w Stambule, gdzie toczyły się wszelkiego rodzaju tajne negocjacje, w zasadzie doszło do porozumienia, którego – jak głosi pogłoska dyplomatyczna – Ukraińcy nie podpisali według amerykańskich instrukcji.”
Ukraińcom „nie pozwolono” zawrzeć pokoju, ponieważ „najpierw musieli o wszystko zapytać Amerykanów” – powiedział Schroeder w zeszłym miesiącu dziennikowi Berliner Zeitung.
W piątek w radiu Kossuth Orban wskazał, że Europa próbowała zapanować nad konfliktem na Ukrainie, począwszy od kryzysu krymskiego w 2014 r., m.in. poprzez porozumienia mińskie.
„Amerykanie weszli do tej gry i od tego czasu kierunkiem nie jest izolacja i lokalizacja, ale ekspansja. Coraz więcej ludzi się w to angażuje, dostarcza się coraz więcej broni, wydaje się coraz więcej pieniędzy, Europejczycy zaciągają coraz więcej pożyczek i wysyłają je na Ukrainę, więc muszę powiedzieć, że konflikt staje się coraz bardziej zglobalizowane” – powiedział węgierski premier.
Wojna rosyjsko-ukraińska niszczy Europę. To, co robimy teraz, jest nie do utrzymania.
Od czasu niepowodzenia rozmów prowadzonych przez Turcję kule i bomby stanowią większość rozmów między Moskwą a Kijowem. Ukraina wykluczyła jakiekolwiek negocjacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i obstaje przy szeregu żądań, które Kreml odrzucił jako absurdalne.
W maju 2022 r. wydawana w Kijowie „Ukraińska Prawda” donosiła, że Boris Johnson, ówczesny premier Wielkiej Brytanii, podczas wizyty w Kijowie miesiąc wcześniej „prawie bez ostrzeżenia” działał jako posłaniec dla Zachodu.
Johnson rzekomo powiedział prezydentowi Władimirowi Zełenskiemu, że nie może być żadnych negocjacji z Putinem i że nawet jeśli Ukraina byłaby gotowa podpisać jakieś porozumienie z Rosją, Zachód nie. W ciągu dwóch miesięcy od tej wizyty Johnson stracił urząd premiera, a później nawet miejsce w Izbie Gmin, rzekomo w wyniku skandalu związanego z blokadami Covid-19. W zeszłym miesiącu został zatrudniony przez Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPA) – zespół doradców z siedzibą w Waszyngtonie, finansowany przez rząd USA, NATO i zachodnich wykonawców wojskowych – ze względu na jego „zaangażowanie w zwycięstwo Ukrainy”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/587032-us-russia-ukraine-talks-orban/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz