czwartek, 21 grudnia 2023

"Państwo niemieckie może zażądać, aby na budynkach widniały chrześcijańskie krzyże . Sędziowie federalni stanęli po stronie rządu Bawarii w jego sporze przeciwko grupie ateistów"

 Władze Bawarii mają prawo żądać umieszczenia chrześcijańskich krzyży we wszystkich budynkach rządowych, orzekł we wtorek niemiecki Federalny Sąd Administracyjny – jeden z pięciu federalnych sądów najwyższych w kraju. Decyzja ta była następstwem kłótni między urzędnikami regionalnymi a stowarzyszeniem ateistów.

German state can demand buildings display Christian crosses – court
Bawarski rząd pod przewodnictwem Markusa Soedera – szefa najpotężniejszej partii politycznej w regionie, Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) – wprowadził tę zasadę w 2018 r.

Władze nakazały wówczas umieszczenie chrześcijańskich krzyży nad wejściami do wszystkich budynki rządowe, aby odzwierciedlały „tożsamość kulturową państwa oraz wpływy chrześcijańskie [i] zachodnie”. Południowe Niemcy wprowadziły już wcześniej podobne zasady dotyczące szkół publicznych i sal sądowych, wprowadzając obowiązek noszenia krzyży.

Soeder zajął także szczególnie twarde stanowisko w sprawie imigracji i starał się usprawnić procedury azylowe w państwie. Decyzja z 2018 roku spotkała się z krytyką zarówno ze strony stowarzyszeń ateistycznych, jak i przywódców religijnych.

Kościół katolicki oskarżył Soedera o nadużywanie symboli chrześcijańskich w celu zdobycia tanich punktów politycznych.

Ateistyczne stowarzyszenie „Unia na rzecz Wolności Psychicznej” stwierdziło, że decyzja narusza jego prawo do wolności myśli, i w 2021 r. skierowało sprawę do sądu. Pierwsza skarga prawna związku została oddalona przez sąd niższej instancji, co skłoniło go do zwrócenia się do Federalnego Sądu Administracyjnego.

„Co krzyż ma wspólnego z czynnością urzędową, z wydaniem prawa jazdy? Nic!" – argumentował prawnik organizacji podczas procesu. Sędziowie federalni uznali jednak decyzję władz Bawarii za „zwykłe postanowienie administracyjne niemające zewnętrznego skutku prawnego”, które „nie naruszało żadnych praw powodów”.

Sąd przyznał, że krzyż jest postrzegany jako centralny symbol wiary chrześcijańskiej, ale stwierdził, że jego eksponowanie nie narusza żadnych gwarancji wolności.
Soeder z radością przyjął tę decyzję, stwierdzając, że krzyż jest „znakiem naszej chrześcijańskiej i kulturowej natury” i dodał, że „należy do Bawarii”.

Lider frakcji CSU w parlamencie regionalnym Klaus Holetschek również pochwalił rozwój, mówiąc „tak” dla naszych wartości i „tak” dla chrześcijańsko-zachodniego charakteru naszego kraju”.

Unia na rzecz Wolności Psychicznej zapowiedziała zaskarżenie orzeczenia niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/589397-state-buildings-christian-crosses-court/

Brak komentarzy:

"Drugi akt Trumpa: co oznacza dla Rosji i porządku globalnego. Czy zobaczymy nową erę hegemonii czy ten sam stary podręcznik?"

Autor: Andriej Ilnicki, członek Rady Polityki Zagranicznej i Obronnej oraz starszy pracownik naukowy Akademii Wojskowej Ministerstwa Obrony ...