UE rozważa alternatywne sposoby dalszego finansowania Ukrainy, na wypadek gdyby państwom członkowskim nie udało się ominąć weta Węgier, powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Budapeszt zablokował wcześniej pakiet pomocy dla Kijowa w związku z konfliktem z Rosją w wysokości 50 miliardów euro (55 miliardów dolarów).
Przemawiając w piątek na konferencji prasowej z premierem Belgii Alexandrem De Croo, von der Leyen podkreśliła, że UE musi „pilnie przystąpić do stabilizacji naszej pomocy finansowej” dla Ukrainy.
Osiągnięcie konsensusu pomiędzy wszystkimi 27 państwami członkowskimi jest „pierwszym priorytetem… Ale oczywiście musimy przygotować się na inne opcje. To rozwiązania operacyjne, które w tej chwili przygotowujemy” – powiedziała, nie podając szczegółów.
Von der Leyen przypomniała, że tuż przed Bożym Narodzeniem UE przyjęła pakiet wsparcia dla Kijowa o wartości 18 miliardów euro (20 miliardów dolarów), aby pomóc „Ukrainie w sfinansowaniu swoich potrzeb na początek tego roku” i dać Brukseli pewną swobodę podczas negocjowania głównego pakietu finansowania .
„Ale oczywiście musimy pracować tak ciężko i tak szybko, jak to możliwe, aby dostarczyć zamówienia” – dodał najwyższy urzędnik.
W zeszłym miesiącu Węgry – niezmiennie krytyczne wobec polityki UE wobec Ukrainy – zablokowały pakiet pomocowy dla Kijowa w wysokości 50 miliardów euro, który ma zostać wypłacony w latach 2024–2027.
Balazs Orban, doradca premiera Węgier Viktora Orbana, powiedział, że Budapeszt może wycofać swój sprzeciw wobec tej inicjatywy, jeśli Bruksela odblokuje całość z 30 miliardów euro przeznaczonych dla Węgier – wstrzymanych w związku z rzekomym tłumieniem demokracji.
UE odmroziła jak dotąd jedynie jedną trzecią kwoty, powołując się na postępy Budapesztu w zakresie reform sądownictwa.
Pod koniec ubiegłego miesiąca „Financial Times” doniósł, że UE pracuje nad mechanizmem pozwalającym ominąć węgierskie weto, w ramach którego państwa członkowskie udzielałyby gwarancji budżetowi UE, umożliwiając w ten sposób Brukseli pożyczenie dla Kijowa około 20 miliardów euro.
1 lutego odbędzie się specjalny szczyt UE w sprawie finansowania Ukrainy. Od początku konfliktu między Moskwą a Kijowem w lutym 2022 r. UE przekazała Ukrainie ponad 91 mld dolarów w różnych formach pomocy.
Rosja wielokrotnie potępiała dostawy broni do Kijowa, ostrzegając jednocześnie, że dalsze wsparcie staje się poważnym obciążeniem dla unijnych podatników.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/590179-eu-plan-finance-ukraine/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz