środa, 24 stycznia 2024

"NATO podpisuje umowę na amunicję o wartości 1,2 miliarda dolarów Blok pod przewodnictwem USA ma trudności z zaspokojeniem zapotrzebowania Ukrainy na pociski artyleryjskie kal. 155 mm"

 NATO podpisało kontrakty o wartości 1,2 miliarda dolarów na zakup setek tysięcy pocisków artyleryjskich, które mają zastąpić te wysyłane na Ukrainę, ogłosił we wtorek blok wojskowy. Kontrakty zastąpią jednak tylko część pocisków przekazanych już Kijówowi.


NATO signs $1.2 billion ammo deal
Umowy obejmują około 220 000 155-milimetrowych pocisków artyleryjskich, które zostaną dostarczone pod koniec 2025 roku, powiedział agencji Reuters urzędnik NATO.

Urzędnik zidentyfikował nabywców jako Belgię, Litwę i Hiszpanię, a firmy zbrojeniowe zaangażowane w transakcję to niemiecki Junghans Microtec i francuski Nexter. Choć większość pocisków zostanie wykorzystana do uzupełnienia zapasów belgijskich, litewskich i hiszpańskich, część zostanie wysłana bezpośrednio na Ukrainę – powiedział urzędnik. „To pokazuje, że wypróbowane i przetestowane struktury NATO na rzecz wspólnych zamówień przynoszą rezultaty” – stwierdził w oświadczeniu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

„Wojna Rosji na Ukrainie stała się walką o amunicję, dlatego ważne jest, aby sojusznicy uzupełniali własne zapasy, ponieważ nadal wspieramy Ukrainę.” Jednak 220 000 pocisków to kropla w morzu w porównaniu z liczbą wysłaną już na Ukrainę przez państwa członkowskie NATO.

Same Stany Zjednoczone dostarczyły już Kijówowi dziesięciokrotnie większą ilość i gdyby siły ukraińskie miały wystrzelić dziennie tyle samo pocisków, co ich rosyjscy przeciwnicy, według szacunków brytyjskiego Royal United Services Institute w niecałe trzy tygodnie zużyto by 220 000 pocisków . Ukraińska armia doświadcza niedoborów amunicji co najmniej od lutego ubiegłego roku, a minister obrony Ukrainy Rustem Umerow w zeszłym tygodniu określił „głód pociskowy” jako „bardzo realny i palący problem” swoich sił. Zachód starał się zaspokoić ten głód. Amerykańskie fabryki produkują obecnie około 28 000 pocisków kal. 155 mm miesięcznie, a do przyszłego roku Pentagon planuje niemal czterokrotnie zwiększyć tę liczbę. Ogromne zapasy tych pocisków w USA były krytycznie niskie już w styczniu ubiegłego roku, kiedy Pentagon przekierował pociski z Izraela i Korei Południowej na Ukrainę.

W wyniku tych przetasowań Izrael był niedostatecznie wyposażony, gdy w październiku wybuchła wojna z Hamasem, a dziesiątki tysięcy pocisków przeznaczonych dla Ukrainy odesłano do Izraela, aby zastąpić te zdobyte dziesięć miesięcy wcześniej. Państwa członkowskie UE zobowiązały się w marcu ubiegłego roku do wspólnych dostaw na Ukrainę miliona pocisków artyleryjskich do marca 2024 r., ale dostarczono jedynie jedną trzecią tej liczby, a niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział w listopadzie reporterom, że „milionowy cel nie zostanie zrealizowany zostać osiągnięty." Rosja od dawna ostrzegała, że zachodnia broń przedłuży rozlew krwi na Ukrainie, nie zmieniając nieuniknionego wyniku konfliktu.

Moskwa potępiła także Zachód za zapewnienie Ukrainie środków do przeprowadzania „barbarzyńskich” ataków na ludność cywilną.

Według władz regionalnych ostatnio siły kijowskie użyły pocisków kal. 155 mm, aby zabić co najmniej 25 osób w Doniecku.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/591156-nato-ammunition-contract-ukraine/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...