Ponad jeden na czterech (28%) Amerykanów w wieku od 18 do 25 lat, tzw. pokolenie Z, określił się jako LGBTQ w ankiecie opublikowanej na początku tego tygodnia przez Instytut Badań nad Religią Publiczną (PRRI).
Jest to największy odsetek odnotowany w odniesieniu do dowolnego pokolenia przez ankietera, który przeprowadził badanie w sierpniu i wrześniu na próbie ponad 6600 osób.
Prawie połowa nieheteroseksualnych przedstawicieli pokolenia Z stwierdziła, że jest biseksualna, co stanowi 15% wszystkich dorosłych pokolenia Z. W grupie gejów i lesbijek (5% ogółu) przeważali liczebnie „inni” (8%).
Pokolenie Z znacznie częściej niż poprzednie pokolenia identyfikowało się jako osoby inne niż hetero. Wśród milenialsów 16% stwierdziło, że należy do jakiejś formy LGBTQ, przy czym geje i lesbijki są prawie tak samo popularni jak osoby biseksualne (5% w porównaniu z 7%).
Wśród pokolenia X geje i lesbijki faktycznie przewyższali liczebnie biseksualistów (3% w porównaniu z 2%) wśród 7% całej grupy wiekowej, która stwierdziła, że nie jest heteroseksualna. Jeszcze mniej przedstawicieli pokolenia wyżu demograficznego (4%) i członków cichego pokolenia (3%) stwierdziło, że należą do społeczności LGBTQ.
Pokolenie Z było również bardziej zróżnicowane rasowo niż jakakolwiek inna badana grupa wiekowa. Zaledwie 52% dorosłych i tylko 50% nastolatków określiło siebie jako białych w porównaniu z 62% całej populacji USA. Ponadto rzadziej identyfikowali się politycznie jako republikanie, a częściej jako liberałowie. Badanie sugeruje nawet, że jest więcej przedstawicieli LGBTQ z pokolenia Z niż Republikanów z pokolenia Z, którzy stanowią zaledwie 21% tej grupy wiekowej w porównaniu z 27% całej populacji.
PRRI nie spekulowała na temat możliwych przyczyn trendu, który towarzyszy szybkiej liberalizacji postaw wobec homoseksualizmu w społeczeństwie amerykańskim. Pomimo tej zmiany 20% dorosłych z pokolenia Z stwierdziło, że doświadczyło wrogości lub dyskryminacji ze względu na swoją orientację seksualną.
Czyny homoseksualne przestały być w USA przestępstwem federalnym dopiero po decyzji Sądu Najwyższego z 2003 r. Lawrence przeciwko Teksasowi, chociaż wiele stanów zniosło już wówczas swoje przepisy dotyczące sodomii. Decyzja Obergefell przeciwko Hodges z 2014 r. zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci, które były nielegalne w całych Stanach Zjednoczonych od 1996 r.
Od tego czasu poszczególne stany mają obowiązek wydawania licencji i zawierania takich małżeństw, podczas gdy pary tej samej płci mogą adoptować dzieci. Tylko 35 państw członkowskich ONZ zezwala na małżeństwa osób tej samej płci.
Chociaż dane PRRI odzwierciedlają poprzednie badania pokazujące, że pokolenie Z jest jak dotąd najbardziej LGBT i najbardziej liberalną grupą, która osiągnęła pełnoletność w USA, odsetek osób identyfikujących się jako osoby inne niż heteroseksualne był w wynikach z tego tygodnia znacznie wyższy niż w podobnym sondażu przeprowadzonym przez Gallup w zeszłym roku. roku, co wykazało, że 19,7% dorosłych pokolenia Z w wieku od 18 do 26 lat określiło się jako osoby LGBTQ w porównaniu z 7,2% populacji ogólnej.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/591295-genz-americans-lgbtq-poll/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz