We wtorek Reuters poinformował, że Unia Europejska „jest mało prawdopodobna” konfiskata środków Rosyjskiego Banku Centralnego, które są obecnie zamrożone z powodu sankcji nałożonych na Ukrainę. Wśród członków nie ma zgody co do tego ryzykownego posunięcia, powiedzieli agencji wyżsi rangą urzędnicy bloku.
File photo: Euro, ruble, and dollar banknotes on a table. © Federico Gambarini/picture alliance via Getty Images
Kijów wielokrotnie wzywał Zachód do przejęcia funduszy i przekazania ich Ukrainie, tym bardziej w ostatnich miesiącach, gdy wyczerpała się pomoc finansowa i wojskowa z Waszyngtonu i Brukseli.
„Konfiskata kapitału rosyjskiego majątku nie nastąpi.
Wśród państw członkowskich UE nie ma porozumienia w tej sprawie” – powiedział jeden z wyższych urzędników UE, opisywany jako mający wgląd w rozmowy w tej sprawie.
Taka konfiskata majątku suwerennego byłaby bezprecedensowa.
Mogłaby także odstraszyć inwestorów z całego świata obawiających się, że ich pieniądze w UE nie będą bezpieczne.
„Musimy zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o tę propozycję” – powiedział we wtorek dziennikarzom belgijski minister finansów Vincent van Peteghem.
„Uważam, że ważne jest, aby to, co może zostać poruszone, było uzasadnione pod względem prawnym i abyśmy unikali jakiegokolwiek wpływu na stabilność finansową”.
Minister spraw zagranicznych Luksemburga Xavier Bettel powiedział agencji Reuters, że jest „bardzo ostrożny” w kwestii przejmowania rosyjskich aktywów.
„Wyobraźmy sobie, że zdecydujemy się politycznie przekazać miliardy Ukrainie.
A za sześć miesięcy otrzymamy decyzję sądową stwierdzającą, że nie możemy im tego dać.
Kto [my] wtedy zapłaci?” – stwierdził Bettel.
Innym problemem bloku jest to, że większość obecnie zamrożonych rosyjskich aktywów – około 200 miliardów dolarów – znajduje się w belgijskiej izbie rozliczeniowej Euroclear.
„UE nie może ratować Euroclear” – powiedział jeden z wyższych urzędników.
„Euroclear zarządza bilionami, a jego upadłość byłaby znacznie większa niż budżet UE.
Musimy zrównoważyć ryzyko i zysk.”
Rosja wielokrotnie ostrzegała Stany Zjednoczone i ich sojuszników, że zajęcie ich suwerennych aktywów byłoby równoznaczne z „kradzieżą”, która naruszyłaby prawo międzynarodowe, podważyłaby zachodnie waluty rezerwowe i zakłóciłaby światowy system finansowy.
Moskwa ma także dostęp do zachodnich aktywów o wartości 288 miliardów dolarów, które w odwecie groziła konfiskatą – w większości należących do Euroclear.
Zamrożone rosyjskie aktywa w dalszym ciągu budzą zainteresowanie, a Komisja Europejska zaproponowała w zeszłym miesiącu przejęcie tych środków i skierowanie ich na Ukrainę, pozostawiając kapitał nienaruszony.
Według urzędników, którzy rozmawiali z Reutersem, w ciągu najbliższych czterech lat może to wynieść aż 17 miliardów euro (18,5 miliarda dolarów).
Węgry wstrzymały plan przekazania Kijowowi łącznie 50 miliardów euro (54,25 miliarda dolarów) funduszy unijnych do 2027 roku.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/591184-tanker-truck-explodes-mongolia/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz