Tymczasowy premier Holandii Mark Rutte powiedział, że przyjęcie Ukrainy do NATO nie jest wykonalne w czasie trwania konfliktu z Rosją. Media opisywały Rutte jako faworyta do objęcia stanowiska kolejnego sekretarza generalnego bloku pod przewodnictwem USA.
Polityk wygłosił te uwagi podczas sobotniej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium w odpowiedzi na pytanie, czy premierzy UE „osobiście poprą” kandydaturę Ukrainy do członkostwa na kolejnym lipcowym szczycie NATO w Waszyngtonie.
„Zła wiadomość jest taka, że dopóki trwa wojna, Ukraina nie może zostać członkiem NATO” – powiedział Rutte.
„Dobra wiadomość jest taka, że możemy uczyć się od Unii Europejskiej” – dodał, odnosząc się do podejścia UE polegającego na wdrażaniu „etapów pośrednich”, które kraje podejmują na „drodze do akcesji”, w przeciwieństwie do procesu NATO, który przebiega „od zera do pełnego członkostwo."
Rutte przyznał, że kiedy ostatni raz pojawiła się kwestia członkostwa Ukrainy, Kijów był „niezadowolony”.
W rezultacie należy „uważnie pracować”, aby zobaczyć, „jaki następny krok jest możliwy”, aby nie „obiecywać zbyt wiele”.
Ukraina złożyła wniosek o integrację z Planem Działań na rzecz Członkostwa NATO w 2008 r., a dziesięć lat później zapisała w swojej konstytucji członkostwo w bloku pod przewodnictwem USA jako strategiczny cel polityki zagranicznej.
Na ubiegłorocznym szczycie NATO w Wilnie przywódcy bloku stwierdzili, że „należne miejsce Ukrainy jest w NATO”, ale nie przedstawili jasnych zobowiązań ani nie opisali harmonogramu.
Choć kwestia członkostwa Ukrainy prawdopodobnie zostanie omówiona na kolejnym szczycie NATO w lipcu, część zachodnich polityków ostrzega, aby nie oczekiwać „dużego kroku naprzód w tej sprawie”.
Rosja postrzega ekspansję NATO w kierunku swojej granicy jako główne zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Prezydent Władimir Putin argumentował, że mocarstwa zachodnie wykorzystały Ukrainę do antagonizowania Rosji po upadku Związku Radzieckiego.
W niedawnym wywiadzie dla Tuckera Carlsona Putin nazwał podejście Zachodu do Ukrainy kolosalnym błędem politycznym, wskazując na obietnicę NATO o przyjęciu tego kraju do bloku z 2008 roku, a także wspierany przez Zachód zamach stanu w Kijowie w 2014 roku.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/592609-ukraine-cant-join-nato-netherlands/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz