Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mianuje specjalnego „komisarza ds. obrony”, jeśli utrzyma ona swoje stanowisko po czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego – oznajmiła w sobotę. Dokładne obowiązki tej roli są niejasne.
„Gdybym została przewodniczącą kolejnej Komisji Europejskiej, miałabym komisarza ds. obrony” – powiedziała von der Leyen na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
Dodała, że utworzenie takiego stanowiska byłoby „rozsądną” decyzją.
Von der Leyen i jej 27 komisarzy nie są wybierani bezpośrednio przez europejskich wyborców.
Zamiast tego przewodniczący komisji jest nominowany przez Radę Europejską i zatwierdzany lub odrzucany przez Parlament Europejski.
Jeśli zostanie zatwierdzona, prezydent wybiera następnie 27 komisarzy, zwykle po jednym z każdego państwa członkowskiego.
Kolejna komisja zostanie powołana w czasie, gdy Węgry – których premier ma antagonistyczne stosunki z von der Leyen – będą sprawować rotacyjne przewodnictwo w Radzie.
Choć przewiduje się, że w czerwcowych wyborach parlamentarnych wzrośnie liczba partii prawicowych, centrowa Europejska Partia Ludowa (EPP) von der Leyen prawdopodobnie pozostanie największą frakcją w 720-osobowej kadencji.
EPP poparła powołanie komisarza ds. obrony. W projekcie manifestu, który w zeszłym miesiącu zobaczył Euractiv, partia stwierdziła, że ktokolwiek obejmie to stanowisko, powinien odpowiadać za dopilnowanie, aby UE wydała 0,5% swojego wspólnego budżetu na obronę i przeznaczyła równy udział na naprawę upadającego przemysłu zbrojeniowego bloku.
Von der Leyen nie rozszerzyła tych obowiązków ani nie zasugerowała, czy komisarz ds. obrony miałby jakikolwiek wkład w ogólną strategię wojskową bloku, która została po raz pierwszy określona przez Radę Europejską w 2022 roku.
Przewodniczący Komisji stwierdził, że „otwartą” kwestią jest, jaka narodowość obejmie to stanowisko. Dodała jednak, że „ważne” jest, aby mieszkaniec Europy Wschodniej otrzymał dobre portfolio, a „to jest dobre portfolio”.
Na początku tygodnia anonimowy dyplomata UE powiedział Politico, że głównymi kandydatami na to stanowisko są minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski i premier Estonii Kaja Kallas.
Obaj głośno popierają Ukrainę, a w sobotę niemieckie media podały, że Kallas według doniesień straciła szansę na zastąpienie Jensa Stoltenberga na stanowisku sekretarza generalnego NATO ze względu na jej zbyt jastrzębie stanowisko wobec Rosji.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/592601-eu-defense-commissioner-leyen/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz