piątek, 10 czerwca 2022

"Europejski Bank Centralny podniesie stopy procentowe w lipcu i wrześniu, aby walczyć z inflacją"

 Europejski Bank Centralny ogłosił 9 czerwca koniec swojej dziesięcioletniej luźnej polityki pieniężnej z serią podwyżek stóp procentowych rozpoczynających się w przyszłym miesiącu, aby stłumić wysoką inflację w całym bloku.

Bank centralny zakończy swoją poprzednią politykę skupu obligacji, Program skupu aktywów, który był głównym narzędziem stymulacyjnym banku od czasu kryzysu zadłużenia w strefie euro, i zacznie podnosić stopy procentowe, najpierw z podwyżką o ćwierć punktu procentowego w lipcu, a następnie większą we wrześniu.

"Rada Prezesów zamierza podnieść podstawowe stopy procentowe EBC o 25 punktów bazowych na lipcowym posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej" - potwierdził EBC, dodając, że "spodziewa się ponownego podniesienia podstawowych stóp procentowych EBC we wrześniu".

Urzędnicy EBC wciąż debatują nad tym, jak agresywny powinien być bank w kwestii inflacji, a wielu członków zarządu naciska na podwyżkę o pół punktu procentowego na następnym posiedzeniu, podobnie jak ostatnie posunięcie Rezerwy Federalnej.

Szybki wzrost cen mocno uderza w gospodarkę europejską i grozi kryzysem finansowym.

Gwałtownie rosnące koszty energii spowodowane konfliktem Rosji z Ukrainą szkodzą gospodarstwom domowym w całej Europie, a rządy wydają miliardy euro, aby powstrzymać wzrost cen.

EBC spodziewa się, że średniookresowa inflacja będzie powyżej lub na poziomie celu przez resztę roku, ponieważ gospodarka zwalnia z powodu presji cenowej spowodowanej konfliktem.

Inflacja w strefie euro wzrosła w ubiegłym miesiącu do rekordowo wysokiego poziomu 8,1 proc. i nadal rośnie.

Bank centralny podniósł swoją projekcję inflacji w strefie euro na 2022 r. do 6,8 proc. z 5,1 proc., a inflacja spadnie do 3,5 proc. w 2023 r. i 2,1 proc. w 2024 r.

"Jeśli średniookresowe perspektywy inflacji utrzymają się lub pogorszą, większy wzrost będzie odpowiedni na wrześniowym posiedzeniu" - powiedziała szefowa EBC Christine Lagarde.

Bank centralny przewiduje wzrost cen średnio o 2,1 procent w 2024 roku, wyprzedzając swój cel 2 procent.

"Więc [...] jeśli osiągniesz 2,1% w 2024 r. lub później, korekta przyrostowa będzie wyższa, odpowiedź brzmi: tak" - powiedziała.

Lagarde powiedziała, że stopa depozytowa EBC wynosi obecnie minus 0,5 procent i że stopa zostanie podniesiona do zera lub nieco powyżej do września.

Bank centralny nie podniósł stóp procentowych od 11 lat, a stopa depozytowa jest ujemna od 2014 roku.

Szef banku powiedział, że nowa polityka będzie elastyczna w napiętych warunkach i że EBC będzie zobowiązany do reinwestowania wpływów z zapadających obligacji posiadanych w ramach Pandemicznego Programu Skupu Interwencyjnego w przypadku kolejnego kryzysu.

"Nie ma konkretnych poziomów wzrostu rentowności, stóp kredytowych lub spreadów obligacji, które mogłyby bezwarunkowo wywołać to lub tamto" - powiedziała Lagarde, odnosząc się do tego, kiedy taka elastyczność miałaby się rozpocząć.

"Ustalimy na podstawie okoliczności, krajów, jak i kiedy to ryzyko może się zmaterializować i zapobiegniemy mu" - kontynuowała.

Rynki przewidują agresywną podwyżkę stóp procentowych o 135-150 punktów bazowych do końca grudnia, z ruchami przekraczającymi 25 punktów bazowych na każdym posiedzeniu od lipca.

Prognozy rocznego wzrostu realnego PKB w strefie euro zostały obniżone do 2,8 proc. w 2022 r. i do 2,1 proc. w ciągu najbliższych dwóch lat.

Barclays przewiduje łagodną recesję w UE tej jesieni, po tym jak wydatki w okresie wakacji letnich dobiegają końca.

Ostatnie prognozy Banku Światowego i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju budzą obawy przed stagflacją, ponieważ wojna na Ukrainie osłabia zaufanie inwestorów, a zakłócenia w łańcuchu dostaw w Chinach nadal powodują opóźnienia w produkcji.

Euro wzrosło w stosunku do dolara wraz z wiadomościami z EBC, rosnąc o 0,5 procent do 1,0767 USD, najwyższego poziomu od 31 maja.

Reuters przyczynił się do powstania tego raportu.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"Utrata rosyjskich dostaw energii spowodowała „niesamowicie wysokie koszty” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​rezygnacja z tanich dostaw paliw kopalnych z Moskwy ma swoją cenę"

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen bierze udział w dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos ...