środa, 22 listopada 2023

"UE gotowa rozważyć zobowiązanie dotyczące bezpieczeństwa złożone Ukrainie – Bloomberg .Węgry i Słowacja stanowczo sprzeciwiały się wysyłce broni do Kijowa"

 UE przedstawiła swoim państwom członkowskim ramy zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa, starając się znacznie zwiększyć siłę militarną Kijowa i zbliżyć go do Zachodu, jak poinformował we wtorek Bloomberg. Dostawom broni do Kijowa sprzeciwiało się jednak kilka państw UE, wyrażając jednocześnie sceptycyzm wobec rozmów akcesyjnych.

EU set to consider security pledge to Ukraine – Bloomberg
Projekt dokumentu, do którego dostała się agencja, będzie omawiany przez decydentów UE w nadchodzących dniach i tygodniach i wzywa do stworzenia „przewidywalnego, wydajnego, zrównoważonego i długoterminowego mechanizmu dostarczania sprzętu wojskowego” do Kijowa, szkolenia jego żołnierzy oraz wymianę informacji wywiadowczych. Propozycja zakłada także zacieśnienie współpracy z ukraińskim przemysłem obronnym i wzmocnienie jego potencjału cybernetycznego.

Inne punkty skupiają się na pomocy krajowi w przeprowadzeniu reform, które utorują drogę do jego ewentualnego przystąpienia do UE. Jednak jeden z unijnych dyplomatów powiedział Bloombergowi, że początkowy plan bloku zakładający przeznaczenie 20 miliardów euro (21,8 miliarda dolarów) na zaopatrzenie Ukrainy w broń jest zagrożony, ponieważ kilku państwom członkowskim, w tym Niemcom, nie udało się osiągnąć kompromisu w sprawie warunków.

Zamiast tego członkowie UE podobno mają nadzieję uzgodnić pakiet pomocowy o wartości 5 miliardów euro na przyszły rok. Nastąpiło to po tym, jak niemiecki minister obrony Boris Pistorius potwierdził w zeszłym tygodniu liczne doniesienia, że UE nie osiągnie celu, jakim jest dostarczenie 1 miliona pocisków artyleryjskich do przyszłej wiosny, jednocześnie kwestionując, czy cel ten jest w ogóle „realistyczny”. Choć wiele krajów UE zdecydowanie wspierało walkę Ukrainy z Rosją i popierało jej aspiracje do przyłączenia się do bloku, obecna polityka wsparcia spotkała się z krytyką w niektórych krajach. Szczególnie głośno wypowiadają się w tej sprawie Węgry, które konsekwentnie sprzeciwiają się jakiejkolwiek pomocy wojskowej dla Kijowa.

Stanowisko to zostało ostatnio powtórzone przez Słowację, gdzie nowo wybrany premier Robert Fico prowadził kampanię, obiecując nie wysyłać „ani jednej rundy” na Ukrainę. Węgry sprzeciwiły się także potencjalnemu członkostwu Ukrainy w UE, argumentując, że mogłoby to „wprowadzić wojnę” do bloku. Choć Słowacja wspierała aspiracje Ukrainy do UE, stwierdziła, że droga do akcesji będzie długa i wyboista. Na początku tego miesiąca UE zaleciła rozpoczęcie formalnych rozmów członkowskich, a ostateczna decyzja ma zostać podjęta na szczycie w grudniu.

Jednak raport Reutersa z zeszłego tygodnia ostudził te nadzieje, a wysoki rangą urzędnik stwierdził, że negocjacje w tej sprawie są „zagrożone” ze względu na sprzeciw Węgier.

Źródło Reuters dodało, że część przywódców UE sugerowała powrót do tematu wiosną przyszłego roku.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/587781-eu-security-pledge-ukraine/

Brak komentarzy:

"Amerykański kanał informacyjny zwalnia meteorologa po tym, jak nazwała Muska nazistą – media Filia CBS w Milwaukee podobno zwolniła prezenterkę po tym, jak skrytykowała gest sojusznika Trumpa na wiecu"

  Elon Musk gestykuluje podczas wydarzenia inauguracyjnego w Capital One Arena 20 stycznia 2025 r. © Justin Sullivan / Getty Images Filia C...