czwartek, 21 grudnia 2023

"Członek BRICS naciska na MTK, aby oskarżył Izrael o zbrodnie wojenne. Lokalne media twierdzą, że Republika Południowej Afryki przedstawiła organowi całą niezbędną dokumentację"

 Republika Południowej Afryki przedstawiła Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu (MTK) wszystkie niezbędne dokumenty, aby postawić Izraelowi zarzuty zbrodni wojennej w związku z jego ofensywą w Gazie, powiedział w poniedziałek prezydent Cyril Ramaphosa, według lokalnego magazynu Eyewitness News.

BRICS member presses ICC to charge Israel with war crimes – media
Ponad 19 000 osób, głównie kobiet i dzieci, zginęło w izraelskich atakach powietrznych i naziemnych w Gazie, odkąd premier Benjamin Netanjahu obiecał „wyeliminować” Hamas w odpowiedzi na transgraniczny atak palestyńskiej grupy bojowników z 7 października, w którym zginęło około 1200 osób i wziął 240 zakładników. W zeszłym miesiącu prezydent Ramaphosa potępił najazd Hamasu podczas nadzwyczajnego wirtualnego spotkania BRICS+, oskarżając tę grupę bojowników o naruszenie prawa międzynarodowego.

Upierał się jednak, że Izrael popełnia ludobójstwo i za szalejący konflikt zrzucał winę na okupację terytorium palestyńskiego przez państwo żydowskie. Ramaphosa wzywał wcześniej MTK do zbadania Izraela w związku z jego działaniami w konflikcie z Hamasem i złożył wniosek o wszczęcie tego śledztwa do kilku innych krajów. Konflikt w Gazie nadwyrężył stosunki dyplomatyczne między narodem afrykańskim a Izraelem.

Pretoria od dawna wspiera palestyńską walkę o suwerenność, porównując ją do walki Republiki Południowej Afryki z apartheidem w XX wieku. Pod koniec ubiegłego miesiąca prawodawcy tego kraju poparli wniosek o zawieszenie stosunków z Izraelem do czasu, gdy Netanjahu nie zatwierdzi zawieszenia broni na terytorium Palestyny. Izrael odwołał swojego ambasadora z Pretorii, podając jako powód komentarze południowoafrykańskich urzędników przeciwko Zachodniej Jerozolimie.

Pretoria wcześniej wycofała z kraju swojego wysłannika i personel dyplomatyczny, podobnie jak Boliwia, Belize, Bahrajn, Czad, Chile, Kolumbia, Honduras, Jordania i Türkiye. W poniedziałek Ramaphosa podobno zwrócił się do MTK o jak najszybsze wszczęcie dochodzenia w sprawie rzekomych zbrodni wojennych przeciwko Izraelowi. „Kiedy sprawa zostanie im przekazana, muszą potraktować ją poważnie. Zatem Republika Południowej Afryki, a także szereg innych krajów przedstawia MTK pełną dokumentację” – zacytowała wypowiedź Eyewitness News prezydenta Republiki Południowej Afryki. . Oprócz Republiki Południowej Afryki Iran, który w przyszłym miesiącu oficjalnie dołączy do BRICS, nalegał, aby blok uznał izraelski rząd i wojsko za organizacje terrorystyczne w związku z rzekomymi okrucieństwami wobec Palestyńczyków. Na początku tego miesiąca turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan wskazał, że izraelski premier Netanjahu zostanie oskarżony przed MTK o zbrodnie wojenne „jako rzeźnik Gazy”. W międzyczasie Pretoria przestrzegła także mieszkańców Republiki Południowej Afryki przed przyłączeniem się do izraelskich sił zbrojnych (IDF) w konflikcie w Gazie, powołując się na ryzyko naruszenia prawa krajowego i międzynarodowego. „Każda osoba przyłączająca się do IDF bez niezbędnego zezwolenia NCACC (Krajowego Komitetu Kontroli Broni Konwencjonalnej) łamie prawo i może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej” – stwierdził w poniedziałkowym oświadczeniu południowoafrykański Departament Stosunków Międzynarodowych i Współpracy.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/africa/589331-south-africa-icc-war-crime-case-against-israel/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...