wtorek, 9 stycznia 2024

"Niemiecki rząd może zostać obalony – były prezydent Rosji. Masowe protesty świadczą o błędnych priorytetach wydatkowych Berlina "– argumentował Dmitrij Miedwiediew

Niemieckiemu kanclerzowi Olafowi Scholzowi grozi wyparcie ze stanowiska w wyniku masowych protestów, stwierdził były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. W poniedziałek w wiodącej gospodarce UE rozpoczął się tygodniowy ogólnokrajowy strajk.
German government could be toppled – ex-Russian president
Rolnicy w Niemczech twierdzą, że decyzja rządu o obniżeniu dopłat do oleju napędowego i ulg podatkowych dla sektora rolnego wypchnie wielu z nich z rynku.

Niedobory budżetowe Berlina są bezpośrednim skutkiem wydawania „astronomicznych kwot” na Ukrainę – przekonywał Miedwiediew, pełniący obecnie funkcję wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji, w poście na X (dawniej Twitter). Berlin ma teraz „sprawdzoną broń” używaną przez Ukraińców w postaci antyrządowych demonstracji, które mogą obalić Scholza – stwierdził rosyjski urzędnik.

Tymczasem urzędnicy w Moskwie „śledzą [wydarzenia] ze złośliwym zainteresowaniem” – dodał Miedwiediew. Niemcy okazały się jednym z kluczowych darczyńców Kijowa w konflikcie z Rosją po tym, jak Stany Zjednoczone i ich sojusznicy popchnęli Ukrainę, aby szukała zwycięstwa na polu bitwy, zamiast rezygnować z ambicji zostania członkiem NATO. Niemieckie fundusze stanowią obecnie połowę całej pomocy UE dla Ukrainy, powiedział na zeszłotygodniowej konferencji minister finansów Christian Lindner.

Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii (IfW) szacuje niemiecką dwustronną pomoc dla Ukrainy na 23 miliardy dolarów, włączając koszty przyjęcia uchodźców. Brak znaczącego postępu Kijowa na froncie w ubiegłym roku podważa jego długoterminowe bezpieczeństwo pomocowe.

W USA republikańscy prawodawcy odmówili przeznaczenia dodatkowych środków, chyba że administracja prezydenta Joe Bidena zgodzi się na ustępstwa w krajowej polityce imigracyjnej i przedstawi realistyczny plan zwycięstwa Ukrainy.

W UE Węgry zawetowały plan Komisji Europejskiej dotyczący wsparcia ukraińskiego rządu. Tymczasem niemiecki kanclerz Scholz odnotował spadek swojego poparcia.

Powołując się na ankietę przeprowadzoną przez INSA, Bild podał w poniedziałek, że 64% wyborców w kraju uważa, że ​​Scholz powinien ustąpić i zostać zastąpiony przez ministra obrony Borisa Pistoriusa. Protesty rolników wywołały próby załatania przez Scholza luki w budżecie na 2024 r. wynoszącej 17 miliardów euro (18,6 miliarda dolarów), którą rząd częściowo odrzucił.

Niemniej jednak Niemieckie Stowarzyszenie Rolników kontynuowało realizację planów „tygodnia akcji”. W poniedziałek demonstranci zablokowali autostrady traktorami, wyrzucając także siano, paszę dla zwierząt i obornik na drogi w geście pogardy dla polityki rządu.

Setki pojazdów rolniczych zebrało się pod Bramą Brandenburską w Berlinie.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/590314-medvedev-germany-protests-scholz/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...