Funkcjonariusze będą musieli wypłacić z własnej kieszeni łącznie 12 650 koron szwedzkich (1 122 euro) 45-letniemu Syryjczykowi, który został skazany na dwa lata i siedem miesięcy więzienia za udział w zamieszkach.
Funkcjonariusze zareagowali niemal niedowierzaniem na wynik sprawy.
"Wydaje mi się, że coś poszło nie tak w tutejszym systemie prawnym. Jesteśmy tam i wykonujemy naszą pracę, ale poszczególni policjanci muszą być zmuszeni do płacenia z własnej kieszeni ludziom, którzy naprawdę chcieli naszej śmierci" – mówi Aleksandar Jeremic, który jest liderem grupy w procesie cywilnym dotyczącym lokalnej policji w Botkyrka, a obecnie jest jednym z pięciu policjantów, którym nakazano zapłacenie kosztów sądowych obcokrajowcowi. według duńskiej gazety Dagens Nyheter.
Sprawa ma swoje źródło w zamieszkach związanych z Koranem, które rozpoczęły się w parku miejskim w Örebro w weekend wielkanocny w 2022 roku. Poprzedziło je spalenie Koranu przez skrajnie prawicowego aktywistę Rasmusa Paludena w Szwecji, co doprowadziło do gwałtownych zamieszek, które trwały kilka dni.
Jednak sędzia w tej sprawie broni decyzji o ukaraniu policjantów grzywną, mówiąc, że trzyma się litery prawa.
"Rozumiem, jeśli wydaje się to obraźliwe z punktu widzenia policji. Ale nie popełniono żadnego błędu, zasady są takie, jakie są. Sprawa odszkodowań została podzielona na sprawę cywilną, a policja wycofała swoje roszczenia, więc jest uważana za stronę przegrywającą i musi zapłacić" – powiedział Johan Nordgren, radny sądu okręgowego w Örebro i sędzia, który wydał decyzję.
Kilku policjantów zostało tak poważnie rannych przez uczestników zamieszek rzucających kamieniami w Sveaparken, że potrzebowali pomocy w nagłych wypadkach. Wśród nich był Johan Westberg, który trafił do szpitala z poważnym wstrząśnieniem mózgu i urazami dłoni, których leczenie powinno zająć lata.
Westberg jest jednym z oficerów, którzy domagają się odszkodowania po tym, jak 45-letni Syryjczyk został skazany na karę więzienia za "rażący sabotaż działań policyjnych".
Sprawa karna i cywilna były rozpatrywane jako dwie odrębne sprawy.
Syryjczyk został skazany na ponad pięć lat więzienia, które później zostało uchylone przez Sąd Najwyższy i zmniejszone do dwóch lat i siedmiu miesięcy. Jednak decyzja Sądu Najwyższego zniweczyła również sprawę cywilną funkcjonariuszy.
Tamtejsi sędziowie argumentowali, że funkcjonariusze nie mają prawa do odszkodowania w przypadku "rażącego sabotażu przeciwko działaniom policji", ponieważ jest to uważane za przestępstwo przeciwko państwu, a nie przeciwko poszczególnym funkcjonariuszom policji.
Opierając się na tym odkryciu, funkcjonariusze nie mieli nadziei na wygranie sprawy. W związku z tym Westberg i inni funkcjonariusze policji biorący udział w sprawie wycofali swoje roszczenia odszkodowawcze.
Jednak w kodeksie procesowym każdy, kto wycofa sprawę cywilną, jest uważany za "przegranego" sprawę i musi pokryć koszty prawne drugiej strony. Tak właśnie stało się w tym przypadku, w wyniku czego ciężko ranni funkcjonariusze zostali zmuszeni do wypłacenia odszkodowania Syryjczykowi, który ich zaatakował.
"Nie zamierzam płacić ani grosza. W takim razie niech lepiej mnie zamkną. To jest tak złe, że byłem w Sveaparken jako usługodawca, praca nie była opcjonalna" – powiedział Johan Westberg, który nie pracuje już dla policji, według Dagens Nyheter.
Policja odwołała się do Sądu Apelacyjnego w Göta. Ich adwokat, Ester Andersson Zandvoort, mówi, że to bardzo dziwne, jak sprawa została podzielona na sprawę karną i cywilną.
"Jest to dokładnie takie samo roszczenie odszkodowawcze, jak w innych procesach i w żadnej z pozostałych spraw nie zostało rozdzielone. To bardzo zaskakujące, że ten sędzia postąpił w ten sposób. Będziemy się odwoływać" - powiedziała.
Przeczytaj więcej tutaj...
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.zerohedge.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz