wtorek, 20 lutego 2024

"Chiny mówią Ukrainie, że „nie sprzedaje śmiercionośnej broni” stronom konfliktu. Minister spraw zagranicznych powtórzył neutralne stanowisko Pekinu wobec działań wojennych"

 Minister spraw zagranicznych Chin powiedział swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi, że Pekin pozostaje neutralny w konflikcie rosyjsko-ukraińskim i nie będzie sprzedawać broni żadnej ze stron. Wang Yi i Dmitry Kuleba spotkali się w sobotę na 60. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.


China tells Ukraine it ‘does not sell lethal weapons’ to conflicting sides
Rozmowy były pierwszym spotkaniem na wysokim szczeblu między Pekinem a Kijowem od czasu, gdy prezydent Ukrainy Władimir Zełenski zaproponował spotkanie z premierem Chin Li Qiangiem na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w styczniu – prośba ta podobno została odrzucona. Jak wynika z odczytu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Wang Yi powiedział Kulebie, że Chiny nie będą „dolewać oliwy do ognia”, czerpać korzyści z walk ani „sprzedawać śmiercionośnej broni w strefach konfliktu”.

„Nawet jeśli pojawi się tylko promyk nadziei na pokój, Chiny nie zrezygnują ze swoich wysiłków” – dodał Wang Yi. W 2022 roku Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na kilka przedsiębiorstw w Chinach, które Waszyngton oskarżył o pomoc rosyjskiej armii.

Chiny zaprzeczyły twierdzeniom USA, jakoby rozważały uzbrojenie Rosji. Ukraina od dawna zabiega o wsparcie Chin dla 10-punktowego planu pokojowego zaproponowanego przez Zełenskiego w listopadzie zeszłego roku, który rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa odrzuciła jako „bezsensowne ultimatum skierowane do Rosji, mające na celu przedłużanie działań wojennych”. Plan obejmuje przywrócenie granic Ukrainy z 1991 roku. Od wybuchu konfliktu w lutym 2022 roku Chiny konsekwentnie nawołują do rozwiązania politycznego, a w zeszłym roku zaproponowały własny plan pokojowy, żądając zawieszenia broni i rozmów.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że inicjatywa pokojowa przedstawiona przez Chiny może zostać uznana za podstawę porozumienia z Ukrainą. Pekin oparł się naciskom Zachodu, aby nałożyć sankcje na Moskwę, jednocześnie zacieśniając współpracę gospodarczą z Rosją.

Dane chińskich organów celnych pokazują, że dwustronny handel wzrósł w ubiegłym roku o 26,6%, osiągając rekordową kwotę 240 miliardów dolarów.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/592717-wang-china-no-lethal-weapons/

Brak komentarzy:

"UE nie przetrwa bez Rosji i BRICS – rosyjski senator Konstantin Kosaczow uważa, że ​​blok w zasadzie sam siebie uwięził w swoich sankcjach"

  UE nie przetrwa bez współpracy z Rosją i państwami BRICS, powiedział wiceprzewodniczący Rady Federacji Rosyjskiej Konstantin Kosaczow w wy...