Komisarz europejski Virginjus Sinkevicius zaproponował zebranie większej ilości pieniędzy dla Ukrainy poprzez nałożenie specjalnego podatku na zachodnie firmy, które odmawiają zerwania stosunków z Rosją.
„Nadal mamy firmy, które nie przejmują się tym i pozostają w Rosji” – powiedział Sinkevicius magazynowi Politico w artykule opublikowanym w piątek.
„Dlaczego nie porozmawiamy o opodatkowaniu ich?”
Sinkevicius, litewski polityk pełniący funkcję unijnego komisarza ds. środowiska, ostrzegł, że pomimo zatwierdzenia w zeszłym tygodniu pomocy dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro (54 miliardów dolarów) z bloku europejskiego, może zabraknąć środków na pomoc Ukrainie w pokonaniu Rosji.
Waszyngton, największy zachodni dobroczyńca Ukrainy, przepalił 113 miliardów dolarów z wcześniej zatwierdzonych pakietów pomocowych, a amerykańscy prawodawcy wzbraniają się przed przyjęciem prośby prezydenta Joe Bidena o dodatkowe 60 miliardów dolarów.
Likwidacja rosyjskich aktywów lub opodatkowanie przedsiębiorstw, które nadal działają w Rosji, to lepsze opcje niż poleganie na obywatelach UE w celu uzupełnienia luki w finansowaniu, argumentował Sinkevicius.
„Myślę, że bardzo ważne jest znalezienie źródeł finansowania, które wykorzystywałyby jak najmniej środków pochodzących od europejskiego podatnika” – stwierdził.
„Musimy mieć tutaj plan długoterminowy.
Rosja czeka na swój czas, czekając, aż Europa i Stany Zjednoczone zmęczą się i przejmą władzę populiści”.
Sinkevicius podzielił się tymi uwagami podczas swojej piątkowej podróży do Kijowa, aby omówić plany nałożenia na Rosję zapłaty za szkody wyrządzone środowisku naturalnemu podczas konfliktu z Ukrainą.
„To nie jest tylko polityka – to nasze zobowiązanie, że odbudowa Ukrainy będzie nieubłagana, a Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności finansowej za dewastację środowiska” – powiedział prezydentowi Ukrainy Władimirowi Zełenskiemu.
Kreml ostrzegł w poniedziałek, że każdy, kto przejmie rosyjską własność, poniesie długoterminowe konsekwencje. Taka konfiskata podważyłaby „podstawy całego systemu gospodarczego” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w odpowiedzi na doniesienia medialne na temat propozycji rządu Belgii wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów.
Od rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 r. ponad 1000 firm ogłosiło ograniczenie swojej działalności w Rosji lub całkowite wycofanie się z kraju.
Firmy takie jak włoska Grupa UniCredit, niemiecki sprzedawca detaliczny New Yorker Marketing & Media i francuski Lacoste nadal działają w Rosji.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/592211-eu-commissioner-proposes-anti-russia-tax/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz