Rachel Reeves, kanclerz skarbu na konferencji Partii Pracy w 2024 r., Liverpool, Wielka Brytania, 23 września 2024 r. © Getty Images / Andrew Aitchison / Na zdjęciach
Według kanclerz skarbu Rachel Reeves Wielka Brytania udzieli Ukrainie pożyczki w wysokości 2,26 mld funtów (2,94 mld dolarów) na jej działania wojenne przeciwko Rosji w ramach szerszego programu pożyczkowego G7.
Ogłoszenie to następuje przed spotkaniem ministrów finansów G7, które odbędzie się podczas spotkań Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego w Waszyngtonie w tym tygodniu.
„To nowe finansowanie leży w interesie narodowym Wielkiej Brytanii, ponieważ pierwsza linia naszej obrony – obrona naszej demokracji i wspólnych wartości – znajduje się w ukraińskich okopach” – oświadczył Reeves w poniedziałek.
W czerwcu kraje G7 zgodziły się na pożyczkę w wysokości 50 mld dolarów dla Ukrainy, pochodzącą z nieoczekiwanych zysków z funduszy rosyjskich. Początkowo oczekiwano, że USA i UE wpłacą po 20 miliardów dolarów, a Wielka Brytania, Kanada i Japonia pokryją resztę.
Wcześniej w tym miesiącu UE ratyfikowała do 35 miliardów euro (38 miliardów dolarów) pożyczki G7, ale może wnieść mniej, jeśli USA zapewnią pełne 20 miliardów dolarów, według Reutersa.
Zachodni sponsorzy Kijowa próbują przyspieszyć negocjacje w sprawie pożyczki, aby zabezpieczyć finansowanie przed końcem roku, pośród obaw, że Donald Trump może ograniczyć amerykańską pomoc dla Ukrainy, jeśli wróci do Białego Domu, donosił Financial Times w zeszłym tygodniu.
Republikański kandydat na prezydenta wyraził sceptycyzm co do dalszego finansowania Ukrainy.
Pożyczka zostanie spłacona przy użyciu zysków z szacowanych 300 miliardów euro rosyjskich aktywów zamrożonych w zachodnich instytucjach finansowych od początku konfliktu w 2022 roku, co Moskwa potępiła jako „kradzież”.
Prawie 197 miliardów euro (214 miliardów dolarów) z tych funduszy zostało unieruchomione przez belgijską izbę rozliczeniową Euroclear.
Aktywa wygenerowały 3,4 mld euro odsetek w pierwszej połowie 2024 r., jak podała instytucja finansowa w lipcu.
Mimo nacisków ze strony USA, MFW sprzeciwia się dotychczas całkowitej konfiskacie zamrożonych rosyjskich aktywów z powodu obaw, że mogłoby to podważyć zaufanie do zachodniego systemu finansowego.
„Nie konfiskujemy tych aktywów, aby sfinansować tę pożyczkę” — powiedział Reeves w poniedziałek.
„Wykorzystujemy nadzwyczajne zyski z aktywów i dlatego jesteśmy pewni, że możemy to zrobić w ramach odpowiednich ram prawnych”.
Moskwa wielokrotnie podkreślała, że „kradzież” jej suwerennych aktywów podważa globalne zaufanie do całego zachodniego systemu finansowego.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/606059-uk-lend-ukraine-russian-billions/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz